Avrasya Maratonu'nu kazananlar!

Bu yıl Vodafone'un sponsorluğunda gerçekleştirilecek Kıtalararası İstanbul Avrasya Maratonu, 34. kez düzenleniyor.

Avrasya Maratonu'nu kazananlar!
Avrasya Maratonu'nu kazananlar!
GİRİŞ 10.11.2012 10:36 GÜNCELLEME 10.11.2012 10:36

İstanbul'da yarın yapılacak maraton öncesi, erkeklerde şimdiye kadar düzenlenen 33 yarıştan 11'ini Türk, 22'sini ise yabancı atletler kazandı.

İlk kez 1979 yılında koşulan ve Hasan Saylan'ın kazandığı maratonda, erkeklerde birincilikler ilk 4 yıl Türk atletler arasında paylaşıldı.

Erkeklerde son yıllarda yabancı atletlerin üstünlüğü göze çarpıyor. Düzenlenen son 19 maratonda da ilk sırayı yabancı sporcular aldı.

Türk atletlerin dışında erkeklerde maratonda şimdiye kadar 10 Kenyalı, 7 Etiyopyalı, 2 İngiliz, 1'er kez de Danimarkalı, Zimbabweli ve Litvanyalı atletler birinci geldi.

Geçen yılki maratonda birincilikleri erkeklerde Kenyalı Vincent Kiplagat 2.10.58, kadınlarda ise Etiyopyalı Alemitu Abera 2.27.56'lık dereceleriyle kazandı.

-En iyi ve en kötü dereceler-

Kıtalararası İstanbul Avrasya Maratonu'nda şimdiye kadar erkeklerde en iyi dereceyi, son iki yılın birincisi Kenyalı Vincent Kiplagat elde etti.

Kiplagat, 2010 yılında 2.10.39'luk derecesiyle, vatandaşı David Cheruiyot'un 2007 yılında elde ettiği 2.10.56'lık derecesini geride bırakarak, parkur rekorunu eline geçirdi.

Kadınlarda ise en iyi dereceyi 1992 yılında Romanya adına yarışan Buia Aurica, 2.26.29'lık derecesiyle yaptı.

Bu arada, erkeklerde ilk sırayı alanlar arasında en kötü zamanı, 1982 yılında parkuru 2.41.13 ile tamamlayan İsmail Karagöz, kadınlarda ise 1991 yılında 2.49.24 ile bitiren İngiliz Jacki Davis yaptı.

-Kadınlarda da yabancılar-

Kıtalararası İstanbul Avrasya Maratonu'nda kadınlarda maraton koşusu 1991 yılından beri düzenleniyor. Geride kalan 21 yarışta 20 yabancı, sadece 1 Türk atlet birinci oldu.

Türkiye adına bayanlarda tek birinciliği 1994 yılında Serap Aktaş elde ederken, Türk atletler son 17 yarıştır ilk sırayı alamıyor.

Kadınlarda yabancı atletler arasında 6 Rus, 4'er Rumen, Ukraynalı ve Etiyopyalı, 1'er de İngiliz ve Belaruslu atlet ilk sırayı aldı.

-Maraton birincileri-

Kıtalararası İstanbul Avrasya Maratonu'nda şu ana kadar ilk sırayı alan sporcular ve dereceleri şöyle:

Yıl      Erkekler              Derecesi     Bayanlar               Derecesi

----   ------------            --------     --------               --------

1979   Hasan Saylan            2.35.39        ---                    ---

1980   Necmettin Sağlam        2.36.00        ---                    ---

1981   Süleyman Sılacı         2.31.40        ---                    ---

1982   İsmail Karagöz          2.41.13        ---                    ---

1983   I.Thompson (İngiltere)  2.23.35        ---                    ---

1984   Mehmet Yurdadön         2.22.30        ---                    ---

1985   Mehmet Terzi            2.12.50        ---                    ---

1986   Hanefi Atmaca           2.23.20        ---                    ---

1987   J.Worsner (Danimarka)   2.16.08        ---                    ---

1988   Ahmet Altun             2.15.06        ---                    ---

1989   Aydın Çeken             2.27.41        ---                    ---

1990   Gazi Aşıkoğlu           2.23.09        ---                    ---

1991   T.Mitchell (İngiltere)  2.23.28    J.Davis (İngiltere)      2.49.24

1992   Cihangir Demirel        2.23.28    B.Aurica (Romanya)       2.26.29

1993   J.Ngunzu (Kenya)        2.20.43    E.Spetova (Rusya)        2.48.10

1994   B.Goromonzi (Zimbabwe)  2.24.58    Serap Aktaş              2.46.42

1995   S.Langart (Kenya)       2.17.26    F.Sultanova (Rusya)      2.34.44

1996   S.Langart (Kenya)       2.18.51    P.Elena (Ukrayna)        2.37.38

1997   T.Moges (Etiyopya)      2.13.37    A.Barbu (Romanya)        2.34.39

1998   T.Moges (Etiyopya)      2.15.28    N.Galushka (Belarus)     2.38.10

1999   T.Moges (Etiyopya)      2.13.55    A.Barbu (Romanya)        2.35.57

2000   R.Josephat (Kenya)      2.17.03    R.A.Chirita (Romanya)    2.37.39

2001   T.Bedasou (Etiyopya)    2.18.21    L.Puskina (Ukrayna)      2.38.21

2002   D.Kiptanui (Kenya)      2.18.42    R.Dubovik (Ukrayna)      2.37.20

2003   B.Welashe (Etiyopya)    2.18.29    R.Dubovik (Ukrayna)      2.36.49

2004   D.Kiptanui (Kenya)      2.18.19    S.Demidenko (Rusya)      2.36.44

2005   J.Mbithi (Kenya)        2.15.13    M.Biktagirova (Rusya)    2.34.25

2006   M.Pukstas (Litvanya)    2.12.49    M.Biktagirova (Rusya)    2.28.18

2007   D.E.Cheruiyot (Kenya)   2.10.56    A.B.Tesema (Etiyopya)    2.29.05

2008   K.A.Roba (Etiyopya)     2.11.16    N.Yulamanova (Rusya)     2.30.17 

2009   K.A.Roba (Etiyopya)     2.12.14    B.Urgesa (Etiyopya)      2.32.45

2010   V.Kiplagat (Kenya)      2.10.39    A.Kasım (Etiyopya)       2.27.25

2011   V.Kiplagat (Kenya)      2.10.58    A.Abera (Etiyopya)       2.27.56

AA

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL