İznik 4. Dünya Göçebe Oyunları için hazır

4. Dünya Göçebe Oyunları 29 Eylül – 02 Ekim 2022 tarihleri arasında Bursa’nın İznik ilçesinde düzenlenecek.

İznik 4. Dünya Göçebe Oyunları için hazır
İznik 4. Dünya Göçebe Oyunları için hazır
GİRİŞ 16.09.2022 16:08 GÜNCELLEME 16.09.2022 16:08
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

102 ülkeden 3 bini aşkın sporcunun katılacağı 4. Dünya Göçebe Oyunları’na ev sahipliği yapacak olan İznik’teki etkinlik alanındaki hazırlıklarda sona yaklaşıldı.

Eski göçebe kültür yaşam tarzını korumak ve ata sporlarını yaşatmak amacıyla ilki 2014 yılında düzenlenen Dünya Göçebe Oyunları, Kırgızistan’ın üç kez gerçekleşen ev sahipliğinin ardından bu kez Türkiye’de yapılacak. Kovid-19 salgını nedeniyle 2 yıl ertelenen 4. Dünya Göçebe Oyunları, Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’nın İznik ilçesinde 29 Eylül-2 Ekim tarihlerinde düzenlenecek.

Oyunların Organizasyon Komite Başkanlığını da yürüten Hakan Kazancı, hazırlıkların sürdüğü alanda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Hazırlıkların son aşamada olduğunu belirten Kazancı, dünyanın göçebe kültürünü burada kurulan devasa alanda yansıtmaya çalışacaklarını ifade etti.

Sportif faaliyetlerin yanında kültürel etkinliklerin de misafirlere gösterileceği bir alan tasarlandığını dile getiren Kazancı, "Son uyarlamalara kaldık. Alanımızın yaklaşık yüzde 97'si bitti diyebiliriz. 100 ülkeden yaklaşık 3 bine yakın sporcu buraya gelecek. Konaklamaları da burada olacak. Güzel İznik'imizin hemen İznik Gölü'nün yanında konaklayacaklar. Misafirlerimizi Türkiye adına, İznik adına, Bursa adına en güzel şekilde ağırlayıp burada göçebe kültürünün kattığı değerleri ve o kültürün, o mirasın değerlerini gençlerimize, çocuklarımıza tanıtmaya ve aktarmaya çalışacağız. 3 ana spor dalımız var; atlı sporlar, oklu sporlar ve güreş sporları. Bunların tabii alt kırılımları var. Bizim burada yapacağımız müsabaka çeşidinden değerlendirecek olursak bazı ülkelerde hemen hemen neredeyse aynı kurallar. Biz bunları bir lig usulüne çevirdik" dedi.

Kazancı, ayrıca katılan ülke takımlarının kendi aralarında müsabakalar yapacağını ve finale kalanların diğer ülke finalistleriyle karşılaşacağı bir turnuva olacağını belirtti.

Yüzyıllardır yapılan yağlı güreş başta olmak üzere diğer ülkelerde de aynı kurallarla oynanan şalvar güreşi, kuşak güreşinin de lig şeklinde Dünya Göçebe Oyunları'nda yer alacağını aktaran Kazancı, "Müsabakalarda olmayan tanıtım amaçlı yapılacak çok çeşitli oyunlarımız da var." dedi.

Oyunların canlı yayınlarla televizyon ve internet izleyicilerine aktarılacağını belirten Kazancı, organizasyona olimpiyat gözüyle baktıklarını ve yüzden fazla ülkede canlı yayınlanması için hazırlık yaptıklarını sözlerine ekledi.

En özel alanlar çocuklar için oluşturuldu

Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkan Vekili Abdulhadi Turus da çocuklar özelinde etkinliğin düzenlendiği alanda çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Çocuklara yönelik oyunlar için Hacı Bayram Veli Üniversitesine bağlı bir enstitüsüyle çalıştıklarını anlatan Turus, "Bu 40 oyunu sergilerken aslında bir altyapı, kültürel nitelikleri bağdaştırma ve uluslararası ortak paydayı bulabilmek için de çocuklarımızı buraya getiriyoruz. 40 oyunun yanında biz bir deneyimleme sunuyoruz. Yani burada okçuluk müsabakaları yapılırken çocuklarımızın da ok atabilmelerini sağlayacağız. Atçılık müsabakaları yapılırken, çocuklarımızın da ata binmesini sağlayacağız. Aslında ecdadın bu noktadaki hem başarılarını hem mazisini anlatırken bugün de bunların olabileceğini ve bu oyunlarla belki belirli bağımlılıkların önüne geçebileceğimizi ispatlamak için burada çok ciddi büyük alanlara, çocukların ilgi gösterebileceği altyapılar oluşturduk" dedi.

Sezer Yavuz Haber7.com - Spor Editörü
Haber 7 - Sezer Yavuz

Editör Hakkında

Sezer Yavuz, 20 Şubat 1994'te İstanbul'da doğdu. İlköğretim ve lise eğitimini İstanbul'da tamamladıktan sonra Kastamonu Üniversitesi gazetecilik bölümünden mezun oldu. İş hayatına 2017 yılında Anadolu Ajansı'nda başladı. 9 Temmuz 2020 yılından itibaren Haber7.com'da çalışmaya devam etmektedir.
YORUMLAR 1
  • Rutruso 1 yıl önce Şikayet Et
    Türkler göç etsin bize mi kalsın demek bu
    Cevapla