Çağla Büyükakçay ilkleri yaşıyor

Milli tenisçi Çağla Büyükakçay, bu yıl kariyerinde ilklerin sezonunu yaşıyor

Çağla Büyükakçay ilkleri yaşıyor
Çağla Büyükakçay ilkleri yaşıyor
GİRİŞ 10.07.2013 12:06 GÜNCELLEME 10.07.2013 12:06

WTA'da 144'üncü sıraya yükselerek kariyerinin en iyi derecesine ulaşan milli tenisçi, elemelerinde yer aldığı Grand Slam turnuvaları Roland Garros ve Wimbledon'da ilk kez tur geçme heyecanı yaşarken,Mersin'de düzenlenen 17. Akdeniz Oyunları'nda Türkiye'ye teklerde tarihindeki ilk altın madalyayı kazandırdı.

Seribaşı olarak katıldığı ITF İstanbul Turnuvası'nda ikinci tura yükselen Çağla, bu sezonki performansı, sezonun kalan bölümündeki hedefi ve Türk tenisinin geldiği nokta konularında AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

- "Sezonun ilk yarısı için hedefimizi tutturduk"

Sezona başlarken hedefledikleri noktayı yakaladığını belirten Çağla Büyükakçay, "Tenisim açısından güzel gelişmeler oldu" dedi.

Sezonun ilk 6 ayında dünya sıralamasında ilk 150 içinde yer almayı hedeflediklerini kaydededen Büyükakçay, geçen hafta elde ettiği 149'uncu sıranın ardından bu hafta 144'üncülüğe çıktığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Sezonun ilk yarısı için hedefimizi tutturduk. Roland Garros'ta elemelerde daha önce tur geçmemiştim, bu sezon geçtim. Wimbledon'da tur geçmemiştim, orada da elemelerde tur geçtim. Tenisim açısından güzel gelişmeler oldu. Tamamen ilkleri yaşadığım bir sezon oluyor. Akdeniz Oyunları'nda 4 yıl aradan sonra yeniden oynadım. Hem teklerde hem çiftlerde altın madalya kazandım. Çiftlerde partnerim Pemra Özgen ile bu başarıyı gösterdik."

- "ABD Açık öncesi ilk 130 içine girmeyi hedefliyorum"

Milli sporcu, sezonun son Grand Slam'i ABD Açık öncesi dünya sıralamasında 130 içine girip, elemelerde seribaşı olmayı hedeflediğini kaydetti.

Şimdiye kadar iyi geçen sezonda bir basamak daha atlayarak başarısını daha üst seviyelere taşımak istediğini anlatan Çağla şunları söyledi:

"Her zaman için ilk 100 hedefim var. Uzun vadeli hedefim de ilk 20 içinde yer alabilmek. İnişler çıkışlar herkesin kariyerinde var ama önemli olan istikrarlı bir şekilde devam etmek. Ben de günden güne kendimi geliştiriyorum. Arada yenilgiler de alabiliyoruz. Ama önemli olan istikrarı koruyabilmek. Sezon iyi gidiyor. Ancak önümde uzun bir yaz var. Yılın son Grand Slam'i Amerika Açık var. Onun elemesini oynayacağım. İlk 130 içerisine girip elemelerde seri başı olmak istiyorum. Çünkü kura da çok önemli oluyor. Hedefim 1-2 ay içinde ilk 130 tenisçi arasına girmek."

- "Önümüzdeki 10 yıl Türk tenisinin altın seneleri..."

Türkiye'de tenisin bugünkü durumu ve geleceği hakkındaki düşüncelerini de aktaran Çağla, son yıllarda büyük bir adım atıldığını, 10 yıllık süreçte ülkede tenisin altın çağını yaşayacağını ifade etti.

17 yaşında profesyonel oynamaya başladığını, bunun için o dönemde şanslı görüldüğünü anlatan milli tenisçi, "Halbuki 17 yaş şimdi çok geç. Yeni nesil daha erken yaşta başlıyor. Asıl şimdi tenis çok daha ilerleyecek. Gerekli altyapı ve zemin yoktu. Şimdi sporcular 11-12 yaşlarda turnuva oynamaya başlıyorlar. Sponsorları, özel antrenörleri var. Önümüzdeki 10 yıl altın seneler olacak bence. Tenis Türkiye'de çok çok daha ilerleyecek. Şu anda belki sadece ben Grand Slam oynuyorum ama önümüzdeki yıllarda çok daha fazla sporcu olacağına inanıyorum" şeklinde konuştu.

-"Bartoli'nin hak ettiğini düşünüyorum"

Çağla Büyükakçay, sezonun üçüncü Grand Slam'i Wimbledon'da kadınlarda şampiyon olan İsviçreli raket Marion Bartoli'nin, şampiyonluğu hak ettiğini söyledi.

Bartoli'nin çim korttaki becerisini ortaya çıkardığını, çok çalışarakşampiyonluğa ulaştığını kaydeden milli sporcu, elemelerin ikinci turunda veda ettiği Wimbledon'ın şampiyonu için şunları söyledi:

"Bartoli gerçekten turun en çalışkanı olabilir. Her zaman inanılmaz çalışıyor. İstikrarlı bir sıralaması var. Her zaman ilk 10'da, 20'de. Biraz kura da yardım etti. Tabii ki iyi galibiyetler aldı ama ilk 10'dan kimseyle karşılaşmadan şampiyon oldu. Çim kortta tenis bambaşka. Gücün ön plana çıktığı, hücumun, düz topların ön planda olduğu bir yer. Bartoli'nin oyunu da buna çok uyuyor. Yarı final maçı 6-2, 6-1, final maçı da 6-1, 6-4 bitti. Sürpriz ama böyle şeyler olabiliyor teniste. Sabine Lisicki de çok iyi galibiyetler aldı ama finalde aynı AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL