Satış açıklandı! İşte Chelsea'nin yeni sahibi

İngiltere Premier Lig kulübü Chelsea, Todd Boehly öncülüğündeki konsorsiyum tarafından 4,25 milyar sterlin karşılığında satın alındı.

Satış açıklandı! İşte Chelsea'nin yeni sahibi
Satış açıklandı! İşte Chelsea'nin yeni sahibi
GİRİŞ 07.05.2022 10:04 GÜNCELLEME 07.05.2022 23:02
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Rus iş insanı Roman Abramovich'in, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı nedeniyle İngiltere hükümetinin kendisine yönelik yaptırım kararı sonrası satışa çıkardığı Chelsea'nin yeni sahibi belli oldu.

Kulüpten yapılan açıklamaya göre, Amerikan Beyzbol Ligi takımlarından Los Angeles Dodgers'ın ortağı Todd Boehly'nin yanı sıra Clearlake Capital, Mark Walter ve Hansjoerg Wyss'in aralarında bulunduğu grupla anlaşmaya varıldı. Satışın mayıs ayı sonunda tamamlanmasının beklendiği belirtildi.

Anlaşma gereği yatırımın 2,5 milyar sterlinlik kısmı, kulüp hisselerini satın almak için kullanılacak ve daha önce Abramovich'in açıkladığı gibi hayır kurumlarına bağışlanmak üzere Büyük Britanya'daki dondurulmuş bir banka hesabına yatırılacak. Hesaptaki para İngiliz devletinin onayı olmadan transfer edilemeyecek.

Paranın 1,75 milyar sterlinlik kısmı ise Stamford Bridge Stadı, akademi, kadın takımı, Kingsmeadow Stadı ve Chelsea Vakfı için yapılacak ek yatırımlara aktarılacak.

Todd Boehly kimdir, hangi kulüplerin ortağı?

Amerikalı milyarder Todd Boehly, 2019 yılında da Chelsea'yi satın almak için bir girişimde bulunmuş ancak sonuç alamamıştı.

Boehly, Amerikan beyzbol ekiplerinden Los Angeles Dodgers'ın da sahiplerinden. Milyarderin bu kulüpteki hissesi %20 ancak spor yatırımı bununla sınırlı değil.

Boehly ayrıca WNBA ekiplerinden Los Angeles Sparks'ın da kısmi sahibi.

Todd Boehly, NBA ekibi Los Angeles Lakers'ta da hisse sahibi. Birçok alanda yatırımları bulunan iş insanı, daha önce Lakers'ın %27'lik hissesini satın almış ve dikkat çekmişti.

Todd Boehly, Chelsea ile ilk kez bir futbol kulübüne mali yatırımda bulundu.

YORUMLAR 3
 • mehmet007 1 ay önce Şikayet Et
  Paraya bak bizim ilk 3 zengini alır adam bu parayı bağışlıyor
  Cevapla
 • Fatih 1 ay önce Şikayet Et
  Kimsenin malı Batı Ülkesinde güvende değil, istedikleri zaman el koyma hakkını kendilerinde görüyorlar, Abromiviçin malını sırf Rus olduğu için el koydular.
  Cevapla
 • Alp 1 ay önce Şikayet Et
  Abramoviçe ikramiye gibi
  Cevapla