Yeni stadyum inşa edilecek 22 il - YAZDIR

22 şehire stat projesinde düğmeye basıldı. Doğu ve Güneydoğu illerine öncelik verilecek. Statların mimarisinde şehrin simgeleri kullanılacak. Stadyum inşa edilecek 22 il:

  • GİRİŞ22.01.2012 13:00
  • GÜNCELLEME22.01.2012 13:00

Mehmet Ali Berber'in haberi

SABAH Gazetesi'nin, dün, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın ağzından verdiği müjde kapsamında statlarına kavuşacak şehirler belli oldu. 'Her ile bir Aslantepe' projesi ile yola çıkan bakanlık, statlar için Doğu ve Güneydoğu'daki illere öncelik verecek.

Statların yapım görevi Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'na (TOKİ) devredilirken, TOKİ birçok ilin stat projeleri ile ilgili protokolleri ve ihale şartnamelerini hazırladı. Statların ilk yapılacağı iller Sivas, Malatya, Batman, Mersin ve Gaziantep. Spor Bakanlığı, TOKİ'den, statların yapıldıkları illerin karakteristik özelliklerinden izler taşımasını isterken, inşaatı süren Bursa stadının 'Timsah' figüründe yapılması, tüm projelerde şehri ya da takımı anlatan modellerde stat yapılması fikrini doğurdu.

Malatyalılar, mimarisi kayısıyı andıran bir stada kavuşacak. Büyük heyecanla beklenen statlardan Mersin'inde yapılacak olanı karetta-karettayı andıracak.

İŞTE İLLER VE YENİ STATLARI

Malatya: Kayısı figürlü 25 bin seyirci kapasiteli inşa edilecek. 4 bin seyirci kapasiteli spor salonu yapılacak.

Batman: 15 bin kişilik stadın yanı sıra biri kapalı, iki açık tenis kortu ile 500 seyirci kapasiteli yarı olimpik yüzme havuzu yapılacak.

Sivas: 33 bin kişilik stat ve bin seyirci kapasiteli olimpik yüzme havuzu, bin seyirci kapasiteli spor salonu yapılacak.

Gaziantep: 33 bin seyirci kapasiteli stat için fıstık ve baklava figürleri ön plana çıkıyor. Bin seyircili bireysel spor branşlarına uygun, 2 adet bin seyircili çok amaçlı spor salonu da yapılacak.

Bursa: 35 bin kişilik timsah stat.

Mersin: 25 bin kişilik stat kaplumbağa figüründe olacak.

Hatay: 25 bin kişilik stat yapılacak.

Trabzon: Akyazı projesi kapsamında 40 bin kişilik dev stat yapılacak.

Afyon: 15 bin kişilik.

SABAH