Katar'dan dünya devine büyük şok! - YAZDIR

Fransız Le Parisien gazetesi, Katar yönetiminin Şampiyonlar Ligi'nde peş peşe gelen başarısızlıkların ardından Paris Saint-Germain projesinden çekilmeyi planladığını yazdı. Habere göre, bu kararın ardında Fransız basınındaki sert eleştiriler ve bu eleştirilerin Katar'ın imajına da zarar vereceği endişesi var...

  • GİRİŞ03.05.2019 15:07
  • GÜNCELLEME03.05.2019 15:07

2012 yılında Fransa Ligi ekiplerinden Paris Saint Germain'i satın alan ve bugüne kadar 1.5 milyar euro civarında bir yatırım yapan Katar'ın, Fransa futbolundan çekilmeyi değerlendirdiği ifade edildi.

 

 

Le Parisien'de yer alan habere göre 8 yılın ardından Doha yönetiminin futbol konusundaki hevesi yerini şüpheye bıraktı.

Devlet şirketi Qatar Sports Investments'in kulübü Real Madrid, Barcelona ve Juventus gibi dev Avrupa kulüplerinden birine dönüştürme hedefiyle yaptığı yatırımlara rağmen Şampiyonlar Ligi'nde peş peşe gelen başarısızlıklar ve son olarak PSG'nin Fransa Kupası finalini kaybetmesinin Katar yönetiminin PSG'ye dönük yatırımlarını sorgulamasına neden olduğu ifade edildi.

 

 

Doha'nın Fransız basınındaki eleştirilerden bir hayli rahatsız olduğu ve bu eleştirilerin ülkenin imajını da zedelediğine yönelik endişe yarattığı öne sürüldü.

Haberde, Qatar Sports Investments'ın ilk etapta ciddi bir miktar yatırımını durduracağı, orta vadede ise projeden tamamen çekileceği iddia edildi. Fransa'da 2011'den bu yana 1 milyar eurodan fazla vergi ödeyen QSI'nin, PSG projesinden çekilmesi durumunda İtalya Ligi ekiplerinden Roma'yı satın alabileceği veya İngiltere ikinci liginden bir ekibi bünyesine katabileceği bildirildi.

Katar sermayesi, Paris Saint Germain'i satın aldıktan sonra David Beckham, Zlatan İbrahimovic, Neymar ve Edinson Cavani gibi önemli isimleri kulübe getirmeyi başarmıştı.