13 milyon TL'lik dava resmen açıldı! - YAZDIR

Fatih Terim, Türkiye Futbol Federasyonu'na tazminatı için dava açtı.

  • GİRİŞ29.11.2017 09:52
  • GÜNCELLEME29.11.2017 14:37

Gazete Habertürk'ün haberine göre; Fatih Terim ile Türkiye Futbol Federasyonu mahkemelik oldu.

Alaçatı krizinin ardından görevine son verilen Türkiye eski Futbol Direktörü, tazminatı için avukatları aracılığıyla TFF’ye iki kez ihtar çekmesine rağmen hiçbir sonuç alamayınca olayı yargıya taşımaya karar verdi. Futbol Federasyonu’nun, sözleşmesindeki 6. maddeye aykırı davrandığını mahkemeye bildiren tecrübeli hoca, 3.5 milyon Euro’luk tazminatının faizi ve avukatlık masraflarıyla birlikte ödenmesini talep etti. 

15 Kasım 2013’te 5+2 yıllık imza atan Terim, kendisinin tek taraflı fesh etmesi halinde 1 milyon 450 bin Euro, federasyonun göndermesi halinde ise 3.5 milyon Euro tazminat ödenmesi konusunda TFF Başkanı Yıldırım Demirören’le uzlaşmıştı. 

Federasyonun 26 Temmuz 2017’de görevine son vermesine karşın tazminatını ödemeye yanaşmaması üzerine iki kez ihtar çeken Terim, yine umduğunu bulamayınca yasal yollardan hakkını aramak için dava açtı. 

3.67’DEN SABİTLENDİ

Yapılan sözleşmede Euro kurunun 3 lira 67 kuruştan sabitlendiği öğrenildi. Şu anda Euro, 4 lira 65 kuruş seviyelerinde bulunuyor.  Terim, sabit kur üzerinden faiz ve avukatlık masrafları hariç yaklaşık 13 milyon TL (12 milyon 845 bin) istiyor. Dava sürecinin 1.5 yılı bulabileceği öğrenildi.

FUTBOL FEDERASYONU’NA TEBLİGAT YAPILDI

Ay-Yıldızlı ekibin eski hocasının mahkemeye başvurmasının ardından mahkeme tebligatı Futbol Federasyonu’na da iletildi. Terim’in peş peşe ihtar çektiği dönemde toplanan federasyon yönetim kurulunda bazı üyeler “Parayı ödelim” demiş, bazıları ise karşı çıkmıştı. Son kararı veren Demirören ise ödenmemesi yönünde görüş belirtmişti.

FATİH TERİM'DEN AÇIKLAMA

"Taraftarların imza attığı TFF ile bir sözleşme var. Sözleşme gereği olan şartlar yerine gelmezse de ben de her Türk vatandaşının sahip olduğu hak gibi yargıya başvurabilirim. Başvurdum ve sonuçlarını bekleyeceğiz"