Hüseyin Göçek ve Halis Özkahya için flaş talep!

Kulüpler Birliği, 17 kulübün ortak kararıyla Hüseyin Göçek ve Halis Özkahya için verilen kararın geri çekilmesini talep etti.

Hüseyin Göçek ve Halis Özkahya için flaş talep!
Hüseyin Göçek ve Halis Özkahya için flaş talep!
GİRİŞ 28.11.2018 16:10 GÜNCELLEME 28.11.2018 17:27
Bu Habere 183 Yorum Yapılmış

Kulüpler Birliği Vakfı, 17 takımın görüş birliğiyle Halis Özkahya ve Hüseyin Göçek'le ilgili alınan 'dinlendirme kararı'nın iptal edilmesini istedi.

 

 

Vakıf, eğer bu karardan geri adım atılmazsa olağanüstü toplanıp, Türk futbolunun adil yönetilmesi için adım atacaklarını duyurdu.

Takım ismi verilmese de ortak karara katılmayan kulübün Galatasaray olduğu tahmin ediliyor.

 

 

Kulüpler Birliği'nden yapılan açıklama;

Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Komitesi tarafından dün sabah saatlerinde yapılan basın açıklamasında, Galatasaray-Konyaspor müsabakası orta hakemi Hüseyin Göcek ve VAR Hakemi Halis Özkahya’nın performanslarının yetersiz olduğu gerekçesiyle ikinci bir değerlendirmeye kadar "müsabaka hakemliği ve VAR görevlerine verilmemelerinin uygun bulunduğu" bildirilmiştir.

Ligimizde her daim hakem hataları olmuştur ve olacaktır. Çünkü insanın var olduğu her yerde hata da işin bir parçasıdır. Dünyanın birçok liginde de hakemlerin performansına bağlı uygulamalar mevcuttur. Kişisel yetersizlik gibi çok olağan ve beşeri gerekçelerle alınmış gözüken bu karar, ilk anda ilgili Kurulun görev ve yetki sınırlarında olağan bir uygulama zannedilebilir. Ancak özellikle Anadolu kulüplerine karşı yapılan çok daha fahiş hakem hataları karşısında Türkiye Futbol Federasyonu'nun bu defakine benzer refleks göstermediği ve benzeri kararlar almadığı herkesin malumudur.

Öte yandan bu tasarrufun zamanlaması ve uygulama biçimi de dikkate alındığında, yetki kapsamında masum bir karar olduğuna inanmak ve bunu savunmak, bu şartlarda mümkün değildir. Zira ilgili müsabakadan bir gün sonra istifasını açıklayan TFF Başkanvekili ve Milli Takımlar Sorumlusu Sn. Ali Dürüst’ün, müteakip 48 saat içinde bilinmeyen nedenlerle ‘Galatasaray’a daha iyi hizmet edebilmek için’ açıklamasıyla bu kararından vazgeçmesi ve daha bu geri dönüşün üzerinden 24 saat bile geçmemişken MHK’nın almış olduğu karar, sadece rastlantı ile izah edilemeyecek bir durum olmakla birlikte, kamuoyunda “birilerine belirli taahhütler verildiği” algısı yaratmıştır.

Kamuoyunda oluşan bu algı Türkiye Futbol Federasyonu ve Merkez Hakem Komitesi ile birlikte maalesef Türk futboluna da çok büyük zarar vermektedir.

Türkiye Futbol Federasyonu’nda görev alan hiçbir yönetici daha önce yöneticisi olduğu kulübün haklarını savunmak için Federasyon yönetiminde olamaz. Bu durum her takıma eşit mesafede ve adilce yönetilmesi gereken Türk futbolu için asla kabul edilemez.

Daha önce örneği ve uygulaması olmayan bu olaylar zinciri karşısında TFF ve özellikle MHK’nın bağımsız ve tarafsız hareket ettiğine inanmak ya da bu baskı altında bırakılan değerli hakemlerimizin, özellikle söz konusu takımın müsabakalarında bundan sonra bağımsız kararlar verebileceğine, adaleti istikrarlı bir şekilde sağlayabileceklerine inanmak mümkün değildir. Yıllarca, belli takımların maçlarına verilemeyen hakemler konusu gündemdeyken son yapılan uygulama sıkıntıyı daha ileri boyutlara taşımıştır.

Güven ve itimat duygusunun her türlü ilişkinin temelinde yattığını önemle hatırlatarak, Türk futbolunda güven, hakkaniyet ve adil rekabeti tesis etmede bir numaralı sorumlu olan Türkiye Futbol Federasyonu’nun sergilediği bu tutum ile güven müessesesine çok ciddi zarar verdiğini üzülerek görüyoruz.

Son olarak belirtmeliyiz ki; bir camianın adalet değil ayrıcalık talep etmesi Türk futbolunun hak ettiği adil yönetim ve eşit şartlarda mücadele etme fırsatı karşısındaki en büyük tehlikedir. Türk futbol ailesi olarak; bu gibi ayrıcalık taleplerinde bulunanın da, buna müsaade edenin de karşısında durulmalı ve tüm platformlarda gerekli şekilde mücadele edilmelidir.

Kulüpler Birliği Vakfı olarak Süper Lig’deki 17 takımın görüş birliğiyle hakemlerle ilgili alınan ve tek bir kulübün gövde gösterisi anlamına gelecek taraflı bu kararlardan derhal geri adım atılmasını beklediğimizi ve geri adım atılmadığı takdirde de Süper Lig Kulüpleri olağan üstü toplanıp Türk futbolunun adil yönetilmesi için hep birlikte ortak bir adım atacağımızı belirtiriz.

Saygılarımızla,

Kulüpler Birliği Vakfı

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
halis özkahya
YAZDIR
YORUMLAR 183
 • Özcan 1 yıl önce Şikayet Et
  bu penaltı pozisyonu neden tek bir açıdan veriliyor.halbuki diğer maçlarda hocan şu açıdan bakalım vesaire neden ısrarla tek açı?
  Cevapla
 • hakan 1 yıl önce Şikayet Et
  peki fenerbahçe başakşehir maçının yardımcı hakemi serkan çimenin ne suçu vardı da 2 aydır maç verilmiyor?
  Cevapla
 • utanın 1 yıl önce Şikayet Et
  BİLDİRİYİ ARTIK GERİ ÇEKEBİLİRSİNİZ. GS YENİLDİ. ARTIK BİLDİRİYE GEREK KALMADI.dün lazımdı bildiri o da işe yaradı.artık geri çekebilirsiniz. bu düzen değişmez.olan zar zor biletparası bulan taraftara oluyor
  Cevapla
 • İsa özcan 1 yıl önce Şikayet Et
  Şu hakemleri bir rahat bırakın ya .Zavallıların hiç sahibi yok gibi .Her ne kadar iyi , dürüst vede hakaniyetle maç yönetise yönetsin mutlaka birine ama mutlaka birine yaranamazsın.Ben 8 yıl kadar bu mesleği icra ettim ama kimseye yaranamadım illaki birisi şikayetçi oldu yönetimimden.Hakem hocaları sn Telat tokat,Bedri dölkeleş,Galip bitigen idi.Hocamız ilk dersi telat hoca şu veciz ifadeyle bize çocuklar futbol hatalar üzerine kurulu oyun düzenidir derdi
  Cevapla
 • abdullah m 1 yıl önce Şikayet Et
  kapatın lıgı gıtsın sankı futbol oynuyorlar hersey yalan dolan uzerıne kurulmuş artık ınsanlar ızlemıyor zevk yok kalıte yok
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle