Kadınlar Ligi mi Bayanlar Ligi mi?

Türkiye Basketbol Federasyonu’nun Bayanlar Ligi'nin adını Kadınlar Ligi olarak değiştirmesi tartışmaya neden oldu. Bir çok federasyon başkanı "Kadın kelimesi kaba bayan kelimesini kullanacağız" dedi.

Kadınlar Ligi mi Bayanlar Ligi mi?
Kadınlar Ligi mi Bayanlar Ligi mi?
GİRİŞ 14.05.2010 10:51 GÜNCELLEME 14.05.2010 10:51
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Milliyet yazarı Nilay Yılmaz’ın haftalık köşesinde yer alan “TBF artık Kadınlar diyecekmiş” başlıklı yazısı kadın-bayan tartışmasını tekrar gündeme taşırken, Basketbol Federasyonu’nun aldığı karar farklı görüşlere ve değişik yorumlara yol açtı.

TBF geçen hafta konuyla ilgili aldığı kararı yönetim kurulu üyesi Jülide Sonat aracılığıyla duyurmuş, yeni sezonda Bayanlar Ligi’nin adını Kadınlar Ligi olarak değiştirileceğini açıklamıştı. Bazı köşe yazarları ve Federasyon Başkanlarının tartışmayla ilgili görüşleri şöyle:

FEDERASYON BAŞKANLARI

‘Kadın kulağa hoş gelmiyor’

Bana göre bayanlar denmeli. Kadınlar ligi veya müsabakası demek kulağa hoş gelmiyor. Bugüne kadar nasıl uygulama yapıldıysa öyle devam ederiz.

Eyüp GÖZGEÇ (Boks Fed. Bşk.)

‘Bayan daha kibar’

İki kelime de Türk Dil Kurumu sözlüğünde var. Ancak genellikle bayan kullanılıyor. Bu tip olaylarda toplumun nasıl kabul ettiğine de de bakmalı. Toplumun kabul ettiği, benimsediği bir şey kullanılabilir. Ama bayan kelimesi daha kibar bir ifade taşıyor.

Hasan AKKUŞ (Halter Fed. Bşk.)

‘Kullanabiliriz’

Bu tartışmanın gerekçesini iyi bilmek lazım. Böyle bir gereksinim varsa değerlendirilir. Diğer sporlarda olduğu gibi atletizmde de hep bayanlar diye konuştuk, adlandırdık. Ama kullanmayız da demiyorum.

Mehmet TERZİ (Atletizm Fed. Bşk.)

‘Kadın sporcu mu olur?’

Kadın sporcu olur mu? Bayan sporcu olarak devam edeceğiz. Dünyada ne ise bizde de öyle olacak. Kafamıza göre değişiklik yapamayız.

Emin MÜFTÜOĞLU (Bisiklet Fed. Bşk.)

‘Kadın sevimli değil’

Bayan olarak devam edeceğiz. Televizyonda bazen duyuyorum. Kadın lafı sevimli gelmiyor. Okçuluk Federasyonu bayan kelimesini kullanmaya devam edecek.

Abdullah TOPALOĞLU (Okçuluk Fed.Bşk.)

‘Bayana devam’

Gündemimizde böyle bir değişiklik yok. Bizim zaten ligimiz bulunmuyor. Bayan ve erkek branşımız var. Bayan olarak devam edeceğiz.

Özer AYIK (Kayak Fed. Bşk.)

‘Anlamları çok farklı’

Böyle bir değişikliği düşünmüyorum. Bayanlar olarak devam edeceğiz. Ben Türkçe öğretmeni değilim ama “kadın” ile “bayan” kelimeleri arasında fark vardır. “Bayan” kelimesinin içine kadın da girer, kız da. Oysa “Kadın” kelimesinin anlamı ise çok farklıdır.

Atilla ÖRSEL (Cimnastik Fed. Bşk.)

‘Değişiklik yok’

Böyle bir isim değişikliği olamaz. Dünyada ve Avrupa’da Womens League denir. Bu da bayanlar ligidir. Men League’i de Adamlar ligi olarak mı kullanmalıyız? Kadınlar liginin altına genç kızları nasıl eklersiniz. Bayanlar deyince hepsini kapsarsınız. Biz herhangi bir değişiklik yapmayacağız.

Oktay ÇİMEN (Masa Tenisi Fed. Bşk.)

‘Zorlamaya gelmez’

Mevzuatta isimlerde değişiklik yapılmadan, tanımlanmış, isimleşmiş faaliyetlerde, lig isimlerinde bu kelimeleri kullanmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Biz bayan takımlarımızı “bayanlar, erkek takımlarımızı da “erkekler” adıyla tanımlamaya devam edeceğiz. Kadın sözü aynı anda kız çocuğu ve genç kızı kapsamaz. Dil kendi gelişimini kendi tamamlar. Zorlamaya gelmez, zorlarsan tutmaz.”

E.Ünal KARABIYIK (Voleybol Fed. Bşk.)

‘Kadına bayan diyen tomruktur’

“Bayan” kelimesi, kürdanların kadına hitap biçimidir... Kereste, direkt karı der... Az yontulup kürdan haline gelmiş olanlar, bayan der... Kadınlar “bize bayan demeyin, kadın deyin” dediği halde, kadına hâlâ bayan diyenler ise, tomruktur... Bunların anladığı dilden anlatılmadığı için tam kavrayamıyorlar.

YILMAZ ÖZDİL

‘Bana dert değil’

Nilay arkadaşımıza kolay gelsin. Şu koskoca sorun yumağı Türk Sporu’nda, kendine bunu dert etmiş ve düzeltme yolunda. Bana gelince, fark etmez... Hakaret içeren, küçük düşüren bir tanımlama değil ki “bayan”... İstiyorlarsa “kadın” yapsınlar. Küçükleri de “yıldız kadınlar”, “minik kadınlar” falan. Bana dert değil.

ERCAN GÜVEN

‘Toplumsal saygının gereği’

Bay, bayan Cumhuriyetin ilk yıllarında zarf üzerinde ya da resmi hitap tarzı olarak konulmuş bence uydurma sözcükler. Cinsel tanımlamalar yapılırken artık kadına KADIN diye hitap etmek bence toplumsal saygının gereği. Bu anlamda Basketbol Federasyonu öncü sayılabilir.

ATTİLA GÖKÇE

KAYNAK: MİLLİYET
YORUMLAR 1
  • Feyzullah Nur 8 yıl önce Şikayet Et
    Ben de.... NTVSPor da neden kadınlar voleybol kadınlar basketbol diye geçiyor diye kendi kendime soruyordum. Hİç de hoş bir tabir olmuyor gerçekten. Kadın ile bayan arasındaki farkı anlatmaya gerek yoktur herhalde. 16-17 yaşındaki bir sporcuya kadın diyosun ilginç.:S bence bayanlar ligine dönülsün tekrar
    Cevapla