Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika spor haberleri, önemli transferler; canlı maç sonuçları, canlı anlatımlar ve maç özetleri Tüm Spor'da!

Ligde forma giyen futbolcular nereli?

Süper Lig'de forma giyen futbolcuların doğum yerleri araştırıldı. İstanbul en fazla futbolcuya sahip şehir olarak dikkati çekerken Süper Lig'de temsilcisi bulunmayan İzmir ikinci sırada... İsim isim futbolcuların doğum yerleri:

Ligde forma giyen futbolcular nereli?
Eklenme: 03 Kasım 2009, 15:35 / Güncelleme: 03 Kasım 2009, 15:35 / 105,633 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

Türkiye'nin nüfus olarak en büyük ili olan İstanbul, ligde mücadele eden 262 futbolcunun doğum yerlerine bakıldığında 38 futbolcuyla ilk sırayı aldı.

İstanbullu futbolcular, Antalyaspor, Gaziantepspor, İstanbul Büyükşehir Belediyespor, Ankaragücü, Denizlispor, Kasımpaşa, Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe, Kayserispor, Trabzonspor, Eskişehirspor, Manisaspor, Diyarbakırspor ve Bursaspor takımlarında forma giyiyor.

Kadrosunda en fazla İstanbul doğumlu futbolcuya yer veren takım ise Galatasaray oldu. Emre Güngör, Uğur Uçar, Aydın Yılmaz, Arda Turan, Mustafa Sarp ve Murat Akça Sarı-kırmızılıların İstanbul doğumlu futbolcuları.

İZMİR İKİNCİ SIRADA

Ligin en fazla futbolcuya sahip şehirleri değerlendirmesinde ikinci sırayı 28 ile İzmir, üçüncülüğü 16'şar futbolcuyla Ankara ve Trabzon illeri aldı.

Ligde yer alan takımlardan Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe, Kayserispor, Bursaspor, Manisaspor, Diyarbakırspor, Denizlispor, Sivasspor, Kasımpaşa, Ankaraspor, Gaziantepspor, Antalyaspor, İstanbul Büyükşehir Belediyespor ve Ankaragücü'nün kadrolarında İzmir doğumlu futbolcular yer alıyor.

24 İLİN LİGDE FUTBOLCUSU YOK

Turkcell Süper Lig'de Türkiye'nin yaklaşık 9 milyon nüfusa sahip 24 ilinden hiçbir futbolcunun yer almaması dikkati çekiyor.

Adıyaman, Şanlıurfa, Şırnak, Kilis, Çankırı, Kırşehir, Kırıkkale, Aksaray Bilecik, Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Kastamonu, Çorum, Bartın, Sinop, Ağrı, Bitlis, Hakkari, Kars, Burdur, Isparta, Osmaniye ve Uşak illerinden hiçbir futbolcu ligde yer almıyor.

Marmara Bölgesi'nden 4, Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgelerinden de 8 ilin Turkcell Süper Lig'de futbolcusu bulunmuyor. Ligde ayrıca Karadeniz, Doğu Anadolu, İç Anadolu, Marmara ve Güneydoğu Anadolu'dan 4'er şehrin oyuncusu yer almıyor.

Akdeniz ve Ege bölgelerinden de 1'er kenti, Turkcell Süper Lig'de hiçbir futbolcu temsil etmiyor.

Öte yandan ligde en çok futbolcusu bulunan ilk 10 ilden 4'ünün ligde takımının olmaması dikkati çekiyor. Türkiye nüfusunun büyük bir bölümünü oluşturan İzmir, Samsun, Sakarya ve Adana illerini ligde temsil eden takım bulunmuyor.

LİGDE HEM FUTBOLCULARI HEM DE TAKIMLARI VAR

Gaziantep, Diyarbakır, Eskişehir, Ankara, Kayseri, Sivas, Bursa, Manisa, Denizli, Antalya, Trabzon illeri, hem Turkcell Süper Lig'de temsil ediliyor hem de futbolcuları, ligdeki diğer takımlarda forma giyiyor.

BÜYÜKŞEHİR'LERDEN 158 FUTBOLCU

Türkiye'nin dört bir yanından yetişen ve takımların kadrolarında görev alan futbolcuların 158'i 16 ''Büyükşehir''den çıktı.

Lige en fazla oyuncu veren ''Büyükşehir'' İstanbul olurken, Konya, Mersin ve Eskişehir 2'şer futbolcuyla lige en az futbolcu veren ''Büyükşehir'' oldular.

ŞEHİR LİSTESİ

Turkcell Süper Lig yer alan 18 takımda forma giyen futbolcuların doğum yerlerine göre dağılımı ise şöyle:

İstanbul (38): Erman Özgür, Gökhan Öztürk, Murat Şahin (Gaziantepspor), Yalçın Ayhan (Antalyaspor), Can Arat, Efe İnanç, Okan Buruk, İskender Alın (İstanbul Büyükşehir Belediyespor), Ceyhun Eriş (Ankaragücü), Caner Celep (Denizlispor), Merthan Açıl, Sedat Yeşilkaya, Erhan Küçük (Kasımpaşa), Emre Güngör, Uğur Uçar, Aydın Yılmaz, Arda Turan, Mustafa Sarp, Murat Akça (Galatarasay), Necip Uysal, Nihat Kahveci, Batuhan Karadeniz (Beşiktaş), Volkan Demirel, Uğur Boral, Emre Belözoğlu, Mehmet Ertuğrul Taşkıran (Fenerbahçe), Gökhan Emreciksin, Ömer Şişmanoğlu (Kayserispor), Ferhat Öztorun (Trabzonspor), Velsel Sarı, Bülent Kocabey, Hüseyin Güngör (Eskişehirspor), Eren Aydın, Orkun Uşak (Manisaspor), Ersin Güreler, Musa Büyük, Erhan Şentürk (Diyarbakırspor), Eren Albayrak (Bursaspor)

İzmir (28): Semih Kaya, Ufuk Ceylan (Galatasaray), Rıdvan Şimşek (Beşiktaş), Semih Şentürk (Fenerbahçe), Gökhan Değirmenci, Eren Güngör, Merter Yüce (Kayserispor), Tuna Üzümcü (Bursapor), Egemen Gençalp, Yiğit İncedemir, Yiğit İsmail Gökoğlan, Bulut Basmaz (Manisaspor), Tolga Doğantez (Diyarbakırspor), Cenk Güven, Burak Akyıldız, Ahmet Solakel, Murat Karakoç (Denizlispor), Murat Sözgermez (Sivasspor), Erdi Öner, Yekta Kurtuluş (Kasımpaşa), Umut Sözen (Ankaraspor), Muhammet Şentürk, Recep Biler (Gaziantepspor), Korhan Öztürk, Necati Ateş (Antalyaspor), İbrahim Akın (İstanbul Büyükşehir Belediyespor), Bora Kork, Koray Çölgecen (Ankaragücü) 

Trabzon (16): Savaş Yılmaz, Yaser Hacımustafaoğlu (Kayserispor), Barış Memiş, Tayfun Cora (Trabzonspor), Mehmet Yılmaz (Eskişehirspor), Ergin Keleş (Manisaspor), Osman Kurtuldu (Diyarbakırspor), Orhan Şam (Gençlerbirliği), Muhammet Demir (Bursaspor), Çağlar Birinci (Denizlispor), Sedat Bayrak, Abdulrahman Dereli, İbrahim Şahin (Sivasspor), Ümit Tütüncü (Gaziantepspor), Ufuk Bayraktar, Emre Aydın (Ankaragücü)

Ankara (16): Erhan Güven (Beşiktaş), Abdülkadir Kayalı (Fenerbahçe), Gökhan Ünal (Trabzonspor), Doğa Kaya (Eskişehirspor), Özkan Karabulut, Kerem Şeras, Cem Can (Gençlerbirliği), Mustafa Keçeli, Ozan İpek (Bursaspor), Oğuzhan Bahadır, Ekrem Ekşioğlu (İstanbul Büyükşehir Belediyespor), Mehmet Çakır, Hürriyet Güçer, Veli Torun, Yasin Türkvatan (Ankaragücü), Tolga Özgen (Kasımpaşa)

Bursa (12): Gökhan Güleç (Kasımpaşa), Serdar Kurtuluş (Gaziantepspor), Metin Akan, Ediz Bahtiyaroğlu, Mustafa Er (Ankaragücü), Serdar Aziz, Ceyhun Demircan, Volkan Şen, Sercan Yıldırım (Bursaspor), Ayhan Akman, Emre Aşık, Serkan Kurtuluş (Galatasaray)

Antalya (10): Rüştü Rençber, Yusuf Şimşek (Beşiktaş), Volkan Babacan (Fenerbahçe), Burak Yılmaz (Eskişehirspor), Süleyman Olgun (Denizlispor), Akın Vardar (Sivasspor), Caner Bulut (Gaziantepspor), Hasan Demir, Musa Nizam, Tunahan Bilgin (Antalyaspor) 

Samsun (10): Sabri Sarıoğlu (Galatasaray), Armağan Kuş (Kayserispor), Gökhan Gönül (Fenerbahçe), Ramazan Sal (Bursaspor), Adnan Güngör (Diyarbakırspor), Musa Aydın (Sivasspor), Emre Toraman (Kasımpaşa), Hakan Bayraktar (Gaziantepspor), Metin Depe, Ali Güzeldal (İstanbul Büyükşehir Belediyespor)

Sakarya (8): Furkan Aydın (Fenerbahçe), Hüseyin Tek, Yaser Yıldız, Güven Varol (Manisaspor), Mustafa Pektemek (Gençlerbirliği), Alparslan Kartal (Kasımpaşa), Orhan Ak (Antalyaspor), Gökhan Kaba (İstanbul Büyükşehir Belediyespor)

Adana (7): İlker Avcıbay (Manisaspor), İsmail Şahmalı (Denizlispor), Ergün Teber (Kasımpaşa), Bülent Bölükbaşı (Ankaraspor), Mehmet Ali Tunç, Taner Gülleri (İstanbul Büyükşehir Belediyespor), Serkan Kırıntılı (Ankaragücü)

Manisa (6): Onur Recep Kıvrak (Trabzonspor), Ali Tandoğan, Bekir Ozan Has (Bursaspor), Oğuz Sabankay (İstanbul Büyükşehir Belediyespor), Fatih Yiğen, Engin Memişler (Denizlispor)

Kocaeli (6): Hakan Arıkan, İbrahim Üzülmez (Beşiktaş), Özden Öngün (Denizlispor), Onur Tuncer (Sivasspor), Koray Avcı (Kasımpaşa), Ömer Aysan (Ankaraspor)

Rize (5): Rızvan Şahin (İstanbul Büyükşehir Belediyespor), Fahri Tatan, Murat Hacıoğlu, Adem Çalık (Denizlizspor), Yasin Çakmak (Sivasspor),

Diyarbakır (5): Barış Atanç, Abdullah Çetin (Diyarbakırspor), Burhan Eşer (Gençlerbirliği), Mahmut Tekdemir (İstanbul Büyükşehir Belediyespor), Cihan Haspolatlı (Ankaragücü)

Gaziantep (5): İbrahim Coşkun, Mahmut Bezgin, Murat Ceylan, Süner Örnek (Gaziantepspor), Erdal Güneş (Diyarbakırspor),

 Kayseri (5): Ali Turan (Kayserispor), Umut Bulut (Trabzonspor), Kemal Okyay (Manisaspor), Erdinç Yavuz (Diyarbakırspor), İbrahim Öztürk (Bursaspor)

Tokat (4): Behram Zülaloğlu, Serhat Gülpınar (İstanbul Büyükşehir Belediyespor), Cihan Yılmaz (Sivasspor), Özgür Çek (Ankaragücü)

Sivas (4): İbrahim Toraman (Beşiktaş), Ertuğrul Aslan (Antalyaspor), Zafer Özgültekin (Ankaragücü), Hayrettin Yerlikaya (Sivasspor)

Denizli (4): Bülent Ertuğrul(Eskişehirspor), Veli Acar, Yenal Tuncer, Yavuz Özkan (Bursaspor)

Aydın (4): Serkan Balcı (Trabzonspor), Ali Toscalı (Kayserispor), Ulaş Güler (Gençlerbirliği), Evren Özyiğit (Ankaraspor)

Balıkesir (4): Egemen Korkmaz (Trabzonspor), Caner Erkin (Galatasaray), İlhan Eker (Gençlerbirliği), Olcay Adın (Gaziantepspor)

Düzce (3): Serdar Özkan (Beşiktaş), Fatih Ceylan (Antalyaspor), Gökhan Süzer (İstanbul Büyükşehir Belediyespor)

Artvin (3): Tolga Zengin (Trabzdnspor), Serdar Özbayraktar (Eskişehirspor), Adem Büyük (Manisaspor)

Yozgat (3): Mehmet Topuz (Fenerbahçe), Mehmet Yıldız (Sivasspor), Adem Koçak (Ankaragücü)

Zonguldak (3): Onur Karakabak (Fenerbahçe), Onur Karakabak (Kayserispor), Uğur Kavuk (Sivasspor)

Malatya (3): Mehmet Topal (Galatasaray), Mehmet Güven (Manisaspor), Erkan Sekman (Gaziantepspor)

Karabük (3): Fehmi Mert Gürok (Fenerbahçe), İbrahim Kaş (Beşiktaş), Burak Özsaraç (Manisaspor)

Eskişehir (3): Kayacan Erdoğan (Eskişehirspor), Onur Bayramoğlu (Beşiktaş), Ömer Çatkıç (Antalyaspor)

Niğde (3): Koray Arslan (Eskişehirspor), Abdullah Durak (Kayserispor), İlhan Parlak (Ankaragücü)

Hatay (3): Selçuk İnan (Trabzonspor), İsmail Köybaşı (Beşiktaş), Gökhan Zan (Galatasaray)

Amasya (2): Gökhan Tokgöz, Bilal Kısa (Ankaragücü)

Afyonkarahisar (2): Alper Potuk (Eskişehirspor), Günay Vural (Denizlispor)

Bolu (2): Korcan Çelikbay (Beşiktaş), Murat Duruer (Ankaragücü)

Erzincan (2): Deniz Barış (Fenerbahçe), Erman Kılıç (Sivasspor)

Erzurum (2): İbrahim Ege (Diyarbakırspor), Sancak Kaplan (Kasımpaşa)

Giresun (2): Tolga Seyhan (Gaziantepspor), Vahap Işık (Antalyaspor)

Gümüşhane (2): Atilla Koca (Eskişehirspor), Mehmet Nas (Manisaspor)

Mersin (2): Tufan Esin (Manisaspor), Efe Özarslan (Gençlerbirliği)

Konya (2): Ferhat Kiraz (Gençlerbirliği), Yasir Elmacı (Kasımpaşa)

Elazığ (2): Bekir İrtegün (Fenerbançe), Serdar Eylik (Galatasaray)

Bingöl (2): Zeki Korkmaz (İstanbul Büyükşehir Belediyespor), Rıdvan Okuş (Ankaragücü)

-TEK TEMSİLCİSİ OLAN İLLER-

Kahramanmaraş (1): Murat Önür (Eskişehirspor)

Mardin (1): Ekrem Dağ (Beşiktaş)

Muğla (1): Fevzi Tuncay (Diyarbakırspor)

Muş (1): Sedat Ağçay (Antalyaspor)

Nevşehir (1): Veysel Cihan (Antalyaspor)

Ordu (1): Serkan Şirin (Ankaragücü)

Siirt (1): Mahir Aydın (İstanbul Büyükşehir Belediyespor)

Tekirdağ (1): Serdar Kulbilge (Gençlerbirliği)

Tunceli (1): Selçuk Şahin (Fenerbahçe)

Kütahya (1): Şener Aşkaroğlu (Diyarbakırspor)

Van (1): Bayram Olgun (Ankaragücü)

Bayburt (1): Murat Kalkan (Gençlerbirliği)

Karaman (1): Giray Kaçar (Trabzonspor)

Batman (1): Ahmet Arı (Gaziantepspor)

Ardahan (1): Sezgin Coşkun(Eskişehirspor)

Iğdır (1): Servet Çetin (Galatasaray)

Kaynak : AA

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 43 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

ali başol

03.11.2009 12:17

arda. arda turan ıstanbul değil yozgatlıdır bilmemm anlata bildimmi her ne kadar fenerbahceli olsamda öledir g antepli mehmet yozgatlı da yozgatlıdır bence iyi araştırılsın

Kadir ZENGİN

03.11.2009 12:17

Bu liste eksik. arkadaşlar bu liste eksiki örnek Hüseyin CİMŞİR Trabzonlu Bursasporda oynuyor Lİstede yok.

MUZAFFER

03.11.2009 13:18

ARKADAŞLAR.. DOĞDUĞU YERE GÖRE SIRALANMIŞ. bence arda yozgatlı demek ne demek. bence karlos çankırılı bence alex hakkarili. bence keyta çorumlu.::))

ibrahim

03.11.2009 13:48

karaman dan 2 futbolcumuz var!. karaman dan onder turaciyi yazmamisiniz yani karamandan 2 futbolcumuz var ilgililere duyrulur.

Çetin TEKİN

03.11.2009 13:50

eksik liste... Cem CAN Kırşehirli, Hürriyet GÜCER Nevşehidli, Arda TURAN ve Mhemet YOZGATLI Yozgat illerinden

PUAN DURUMU FİKSTÜR
Puan Durumu Yükleniyor
TAKIMLAR O G B M A Y Av P