Her şey ata sporu güreşi yaşatmak uğruna

Yağlı güreşlerin başkenti Edirne'de bir grup güreşçi, tarihi geleneği yaşatmak adına bin bir zorluğa katlanıyor. Kispet almaya dahi paraları olmayan güreşçiler, uygun bir çalışma tesisi istiyor.

Her şey ata sporu güreşi yaşatmak uğruna
Her şey ata sporu güreşi yaşatmak uğruna
GİRİŞ 17.06.2009 11:52 GÜNCELLEME 17.06.2009 11:52

Salih Baran'ın haberi

Olimpiyatlardan sonra dünyanın en uzun soluklu spor organizasyonu Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin yaklaşık 6 buçuk asırlık ev sahibi Edirne'de bir grup amatör güreşçi, yetkililerce verilen sözlerin yerine getirilmemesinden dolayı tarihi yağlı güreşlere bu sene de ''ilkel'' şartlarda hazırlanıyorlar.

Edirneli amatör güreşçiler, bin bir güçlüğe rağmen geleneği yaşatmak uğruna, 35 derece sıcağa, güreştikleri sahanın etrafındaki cam kırıklarına ve çevre kirliliğine aldırmadan ata sporu güreş için birbirlerini kündeye getirmek için çabalıyorlar.

Tavuk Ormanı'ndaki bir futbol sahasının yanında, ferdi olarak güreşlere katılacak yaşları 10 ile 23 arasında değişen amatör güreşçileri çalıştıran Nihat Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bin bir güçlükle çok az zaman kalan yağlı güreşlere hazırlanmaya çalıştıklarını söyledi.

Çelik, yağlı güreşlerin doğduğu Edirne'de, geleneklerin gelecek nesillere aktarılmasında aracılık ettiklerini, ancak çalışma ortamlarının çok uygun olmadığını belirtti.

-TEK DESTEK EDİRNE BELEDİYESİ'NDEN AYÇİÇEK YAĞI-

Edirne Belediyesi'nin yer konusunda ve yağlanmada kullanılan ayçiceği yağını temini konusunda yardımcı olduğunu ifade eden Çelik, şunları kaydetti:

''Belediye dışında hiçbir yardım göremiyoruz. Onlarca büyük kuruluş var, bize artık sahip çıkmalılar. 35 derece sıcağın altında, sağlık açısından uygun olmayan bir alanda çalışıyoruz. Etrafımız cam kırıkları dolu. Biz bu işe gönül verdik, parayla pulla yapılacak işler değil bunlar. Biz sadece bize uygun çalışma ortamları yapılmasını istiyoruz, yıllarca söz verildi. Hiçbiri tutulmadı.''

-ÇOĞUNUN KİSPETİ YOK, YAĞI DA İDARELİ KULLANMAK ZORUNDALAR-

Ata sporu olan güreşe gönül verdiklerini anlatan Çelik, şöyle devam etti:

''Güreşçilerimizin 300 TL verip kispet alacak parası yok. Eşofmanla güreşiyorlar, yağımız eksilmesin diye az az kullanıyoruz, banyo yapacak yerimiz yok bidonlarda getirdiğimiz suları maşrapalarla birbirimizin vücuduna dökerek yıkanıyoruz. Etraf çöp, cam kırığı. Biz elimizden geleni yaparak başarı yakalamayı hedefliyoruz. Yetkililerimiz yeter ki elimizden tutsun, bu imkansızlıkların içinde nice baş pehlivanlar yatıyor. Biz bu işe gönül verdik, gelin siz de destek verin.''

Çelik, minik, tozkoparan, deste, küçük ve büyük boy, teşvik dallarında güreşçileri hazırladığını ve ekibine güvendiğini kaydetti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL