Türk futbolunun yeni Rıdvan'ı; Rıdvan Şimşek

1991 doğumlu. Yokluk içindeki bir ailenin futbol aşığı oğlu. Adını aldığı Rıdvan Dilmen kadar hızlı. Onun kadar efendi. Yakın zamanda Türkiye onu konuşacak. Müthiş bir hikayesi ve yükselişi var.

Türk futbolunun yeni Rıdvan'ı; Rıdvan Şimşek
Türk futbolunun yeni Rıdvan'ı; Rıdvan Şimşek
GİRİŞ 17.06.2009 10:35 GÜNCELLEME 17.06.2009 10:35
Uğur MELEKE'nin köşe yazısı

İsmi gibi bir çocuk

Rıdvan’ın çok bilindik bir hikâyesi var aslında...

1991’de İzmir’de doğmuş; futbol aşığı babası, ona dönemin efsane forveti “Rıdvan Dilmen”in ismini vermiş. Çocukluğu yokluklar içinde geçmiş, 12 yaşına kadar imkânsızlıklar sebebiyle futbol okuluna gitme şansı bulamamış. Nihayet 2003’te Karşıyaka Futbol Okulu’nun kapısından dizleri titreyerek içeri girdiğinde o “bilindik hikâye”, “sıra dışı bir hikaye”ye dönüşmeye başlamış...kullan

Yalnızca 2 ay yaşıtları ile okulda oynadıktan sonra yıldız takımına terfi ettirilmiş. 1 sezonu orada geçirip, “B Genç” seviyesini atlayıp “A Genç” kadrosuna katılmış. 2008-09 sezonu başındaysa Reha Kapsal onu A takıma çıkartmış. Sadece 17 yaşında Bank Asya 1. Lig’in şampiyonluk yarışçısı Karşıyaka’da da kendini kabul ettirmesi uzun sürmemiş. Eylül ayında Kasımpaşa maçında formayı bir kapmış, sezon sonuna kadar da bir daha çıkarmamış...
Karşıyaka A takımında ilk kez forma giydiği günden yalnızca 2 ay sonra U19 milli takımına seçildi Rıdvan... Son 7 ayda U18 ve U19 takımlarıyla tam 10 ulusal maça çıktı. U19 milli takımının kritik Avrupa Şampiyonası eleme maçlarında Galatasaraylı Serkan Kurtuluş’la beraber sağ tarafı koridor yaptılar, 6 maçın 6’sını da galip kapattılar.

Rıdvan, sağ bekte görev almasına rağmen hücuma hızlı çıkışları kullanile de dikkat çeken bir genç. İsmini aldığı ağabeyi gibi çabuk hareket ediyor, hızlı düşünüyor. Yine onun gibi saha içinde de saha dışında da sakin, centilmen ve yaşından olgun duruyor. Sezon ortası ile sezon sonu arasında kat ettiği mesafeye bakılırsa, gelişmeye de açık bir yapısı var. Birkaç sezon daha Karşıyaka’da kalır mı, yoksa Süper Lig’in yolunu tutar mı bilmem ama seçeceği takım ilk 11’de oynayabileceği bir ekip olursa, Türk futbolunun kronik bek problemine ilaç olma potansiyeline sahip gözüküyor.
KAYNAK: (MİLLİYET)

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ