İran'ı kızdıran karar! Türkiye yasağına uymadılar

İran Dışişleri Bakanlığı ve Spor Bakanlığı’nın aldığı yasak kararına uymayan bazı İranlı sporcular hakkında inceleme başlatıldı.

İran'ı kızdıran karar! Türkiye yasağına uymadılar
İran'ı kızdıran karar! Türkiye yasağına uymadılar
GİRİŞ 21.03.2017 10:51 GÜNCELLEME 21.03.2017 10:53
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

İransporcuların Türkiye’deki spor etkinliklerine katılmasına Tahran yönetimince kısıtlama konulmasına rağmen Erzurum ve Kars’ta düzenlenen kayak müsabakalarında bazı İranlı sporcuların hazır bulunması, Tahran’ın sert tepkisiyle karşılandı. İran Spor Bakanlığı, turnuvalara katılanlar hakkında inceleme başlattı.

İran medyasında yer alan haberlere göre, İran Dışişleri Bakanlığı ve Spor Bakanlığı’nın aldığı yasak kararına uymayan bazı İranlı sporcuları, Erzurum’da düzenlenen Uluslararası Palandöken Kupası ile Kars’ta yapılan Uluslararası Sarıkamış Kupası Alp disiplini kayak yarışmalarında hazır bulundu.

İran Kayak Federasyonu Sekreteri Behram Save Şimşeki, kayakçıların Federasyonu’nun izni olmadan Türkiye’deki kayak turnuvalarına katıldığını söyleyerek, sporcuların sadece federasyonun izin vermesi durumunda uluslararası müsabakalara katılabileceğini savundu.

Şimşeki, “Ev sahibi Türkiye, İranlı sporcuların turnuvalarda yarışmasına izin vermemeliydi. Olaya ilişkin Türkiye Kayak Federasyonu’na itiraz dilekçesi gönderdik. Konu Spor Bakanlığı tarafından da incelemeye alındı” diye konuştu.

TÜRKİYE’YE E-POSTA: İRANLI SPORCULARI YARIŞMAYA SOKMAYIN

İran’ın Mehr haber ajansı ise Türkiye’deki müsabakalar başlamadan bir gün önce olaydan haberdar olan İran Kayak Federasyonu’nun turnuvayı düzenleyen kuruma e-posta göndererek İranlı sporcuların yarışmalardan men edilmesini istediğini yazdı.

GÜREŞÇİLERİNİ DE TÜRKİYE'YE GÖNDERMEMİŞTİ

Tahran yönetimi, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye’deki güvenlik sorunlarını gerekçe göstererek İranlı sporcuların Türkiye’de yapılacak müsabakalara katılmasına ve de kamp kurmasına kısıtlama getirdi.

İran, bu ay içinde Türkiye’de yapılan iki uluslararası güreş müsabakasına da aynı gerekçeyle katılmadı.
 

KAYNAK: DHA
YAZDIR
YORUMLAR 13
 • ... 1 yıl önce Şikayet Et
  bu iran eskiden pers imparatorluğu gibi güçlü olamadıkları için , osmanlıya boyun eğmek zorunda kaldıkları için ,bir ezik gibi gurur, kibir yapıyolar, Hz Ömeri r.a niye sevmiyolar , amaç din deil , sırf kisranın sarayını başlarına yıkdığı için , altın kubbelerini kılıçla parçalayıp ganimet yaptığı için sevmiyolar, ibni sebe münafığının yolunda gidenlerden ne beklersin
  Cevapla
 • fsm osmanlı 1 yıl önce Şikayet Et
  İran osmanlı devleti batı da haçlılarla mücadele ederken herzaman kalleşçe arkadan osmanlıya saldırmıştır.iran derin dünyanın en sinsi maşası dır.korkusu ise türklerin içindeki 40 milyon azeriyi harekete geçirme korkusu.
  Cevapla
 • babak 1 yıl önce Şikayet Et
  iran turkiyeyi kiskaniyor.haberlerde hep turkiyenin guvensiz tehlikeli ulke oldugunu haykiriyor ama bakin ki iran halkin in cogu bu sacma seylere inanmiyor.
  Cevapla
 • Mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
  İran da 15 Temmuz darbesinin başarısız olmasıyla büyük hayal kırıklığına uğrayan ülkelerden biridir. Dolayısıyla bize en yakın en sinsi düşman odur.
  Cevapla
 • zalim şiiler 1 yıl önce Şikayet Et
  iranda Müslümanlara yapılan zülüm ve sırf ehli sünnet oldukları için yüzlerce genci ve alimlerini idam ettiğini unutmasın ,başkalarınındı dili ve gözü var
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle