Rusya: Müsabakalar İstanbul’dan alınsın

Rusya Tekvando Federasyonu, Tekvando Avrupa Kıtası Elemelerinin İstanbul'dan alınmasını talep etti.

Rusya: Müsabakalar İstanbul’dan alınsın
Rusya: Müsabakalar İstanbul’dan alınsın
GİRİŞ 11.12.2015 16:13 GÜNCELLEME 11.12.2015 22:29
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Rusya Tekvando Federasyonu’nun, 16-17 Ocak 2016 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan 2016 Rio Olimpiyat Oyunları Tekvando Avrupa Kıtası Elemelerinin başka bir ülkede yapılması için başvuruda bulunduğu ortaya çıktı.

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan gerilim spor alanına da yansıyor. Rusya’nın 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’na Avrupa kıtasından katılacak son sporcuların belli olacağı ve İstanbul’da 16-17 Ocak 2016 tarihlerinde düzenlenecek olan Tekvando Avrupa Kıtası Elemeleri’nin Türkiye’de yapılmaması için girişim başlattığı ortaya çıktı.

Rusya Tekvando Federasyonu, WTF’ye bir yazı yazarak Türkiye’nin güvenli olmadığını ve söz konusu organizasyonun Türkiye’den alınarak üçüncü bir ülkeye verilmesini talep ettiği öğrenildi.

Yaşanan gelişmeler üzerine harekete geçen Türkiye Tekvando Federasyonu Başkanı Metin Şahin, WTF’ye bir yazı yazarak spor ile siyasetin birbirine karıştırılmaması gerektiğini belirtti. Türkiye’nin son yıllarda çok büyük uluslararası şampiyona ve turnuvalara ev sahipliği yaptığı vurgulanarak tüm organizasyonlarda katılımcı sporcuların sağlığı ve güvenliğinin bir numaralı öncelik olduğu kaydedildi. Türkiye Tekvando Federasyonu’nun yapacağı organizasyonlarda bütün sporcuların eşit bir şekilde mücadele edeceği hiçbir politik, ülkesel sorunun sahaya yansıtmayacağına dikkat çekildi.

Türkiye Tekvando Federasyonu Şahin, Rusya’nın bu davranışının etik dışı olduğunu vurgulayarak, "Türkiye, bugüne kadar düzenlediği uluslararası organizasyonda güvenliği ön planda tutmuş ve tüm katılımcı ülkelerin takdirini kazanmıştır. Spora politik yaklaşım yanlış. Rusya’nın bu hareketini öğrenen diğer ülkeler de bu girişimi yadırgadı. Biz, yaklaşık 1 sene önce bu organizasyonu düzenlemeye hak kazandık. WTF ile yaptığımız görüşmelerde organizasyonla ilgili bir sıkıntı olmadığını tarafımıza bildirdiler. Biz, İstanbul’da yine başarılı bir organizasyona imza atacağız" değerlendirmesini yaptı.

YAZDIR
YORUMLAR 26
 • selim 3 yıl önce Şikayet Et
  yavrum korkuyosaniz dayak yeriz diye gelmeyin.
  Cevapla
 • Misafir 3 yıl önce Şikayet Et
  kasinin Cin destegini keserse görürsünüz esip gürrlemeyi.
  Cevapla
 • Faruk 3 yıl önce Şikayet Et
  Rahatsız olan Ruslar gelmesin. En kolay çözüm bu olacaktır.
  Cevapla
 • sebo 3 yıl önce Şikayet Et
  Sanirim rusya gene parçalanıp bir kaç parcaya daha ayrılacak sovyetler birligi gibi
  Cevapla
 • Harun 3 yıl önce Şikayet Et
  Neoli bu votkakafalara,beyinleri votka içe içe sulanmiş.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle