43. EOC Genel Kurulu Bakü'de yapıldı

Cumhurbaşkanı Aliyev, Avrupa Olimpiyat Komitesi Genel Kurulu'nun açılış toplantısına katıldı

43. EOC Genel Kurulu Bakü'de yapıldı
43. EOC Genel Kurulu Bakü'de yapıldı
GİRİŞ 21.11.2014 17:13 GÜNCELLEME 21.11.2014 17:13

Avrupa Olimpiyat Komitesi'nin (EOC) 43. Genel Kurulu Azerbaycan'da yapıldı.

Bakü'deki Flame Towers Fairmont Hotel'de düzenlenen genel kurula, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, eşi Mihriban Aliyeva, Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı (IOC) Thomas Bach, EOC Başkanı Patrick Hickey ve EOC üyeleri katıldı.

Cumhurbaşkanı Aliyev, burada yaptığı konuşmada, bağımsızlığını 23 yıl önce elde eden Azerbaycan'ın bugüne kadarki ekonomik ve sosyal kazanımlarını anlattı. Bu kapsamda spora büyük önem verdiklerini vurgulayan Aliyev, EOC bünyesinde de aktif çalıştıklarını ifade etti.

İnsanları spora teşvik edip, ülke çapında büyük spor tesisleri inşa ettiklerini belirten Aliyev, milli sporcuların uluslararası müsabakalarda kazandığı zaferlerin, Azerbaycan'ın tanıtımında büyük katkı sağladığını söyledi.

2015 yılında Bakü'de yapılacak 1. Avrupa Oyunları'nın en iyi seviyede organize edileceğinden emin olduğunu belirten Aliyev, 2016'da Dünya Satranç Olimpiyatları'na, 2017 yılında da İslami Dayanışma Oyunları'na evsahipliği yapacaklarını hatırlattı.

EOC Genel Kurulu'nun yarınki oturumunda olimpiyatlar, pazarlama ve iletişim, herkes için spor, tıp, dopingle mücadele, sporda cinsiyet eşitliği, Bakü 2015 Avrupa Oyunları gibi konularda raporlar dinlenecek, 2016 Rio Yaz Olimpiyatları ile 2018 Pyeongchang Kış Olimpiyatları'na ilişkin hazırlıklar müzakere edilecek.

KAYNAK: AA