Aziz Yıldırım'ın şike dediği 2 maç! - YAZDIR

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, kendilerini şike dolayısıyla değil dolandırıcılık suçundan tutuklandığını söyledi.

  • GİRİŞ16.02.2012 15:10
  • GÜNCELLEME16.02.2012 15:10
  • KAYNAKAA

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, şike ile alakalı olarak değil de kendisinin dolandırıcılık suçundan tutuklandığını söyledi.

Yıldırım, "Bu olay şike olayı değildir, öyle bir savunma yapacağım ki herkes çok şaşıracak" dedi.

Aziz Yıldırım, "Geçen sezon oynanan Galatasaray-Trabzonspor ve Trabzonspor-Beşiktaş maçlarına bakın" diye konuştu.

YILDIRIM DURUŞMAYA VERİLEN ARADA SORULARI CEVAPLADI

''Futbolda şike'' iddialarına ilişkin görülen davanın tutuklu sanıklarından Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, ''Ne şikesi? İş sadece şike olsaydı başka kulüpler de dinlenirdi'' dedi.

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonunda görülen duruşmaya verilen arada basın mensuplarının bulunduğu bölüme yaklaşan Yıldırım, burada bir sandalyeye oturarak, gazetecilerle sohbet etti.

Burada sadece iddianamenin okunduğunu, başka bir şey olmadığını ve savunmasına Olgun Peker'den sonra salı günü Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayında başlayacağını belirten Yıldırım, hem yazılı, hem sözlü olarak savunma yapacağını söyledi.

Bir gazetecinin ''Savunmanız kaç sayfa?'' diye sorduğu Yıldırım, ''Herkes bir şey atıyor. Henüz tam belli değil. Benim haberim ve bilgim olmadan bir şeyler yazılıp çiziliyor'' dedi.

Gazetecilere de sitem eden Yıldırım, ''Uyanın, uyanın artık'' diye konuştu.

Galatasaray ve Beşiktaş taraftarlarının, Trabzonspor ile takımlarının yaptıkları maçlar öncesi, Fenerbahçe'nin şampiyon olmaması için kendi takımlarının Trabzonspor'a yenilmesi yönünde SMS attıklarını öne süren Yıldırım, şunları kaydetti:

''30 bin kişi mesaj atmış. Galatasaray Başkanı da söyledi ama bunu kimse dikkate almadı. 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'a göre beni evden aldılar. Dolandırıcılık ve çete dolayısıyla... Adreste bulunamayanlar var. Bu kişileri neden bulmak istemediler? Bunları bir araştırın. Açık açık bu hadise şike değil, başka bir şey... Beni dinlemeye hangi tarihte başladılar? Ne şikesi? İş sadece şike olsaydı, başka kulüpler de dinlenirdi.''

''Arkasında siyasal bir şey mi var?'' diye sorulan Yıldırım, ''Bilmiyorum araştırın biraz'' cevabını verdi.

Yıldırım, bir gazetecinin ''İş hayatınızla ilgili olabilir mi?'' diye sorması üzerine de ''Yok öyle bir şey'' diye konuştu.

Aziz Yıldırım, duruşmayı izlemeye gelen eski sporcu ve gazeteci Ömer Güvenç'e hitaben ''Şikeyi en iyi sen bilirsin, çünkü eski futbolcusun'' dedi.

Başka bir soru üzerine Fenerbahçe'nin çok iyi gittiğini söyleyen Yıldırım, ''Bu haftaki Fernerbahçe-Sivasspor maçında her iki takımın bayanları beraber otursun ve bayrak sallasın. Bu ülkenin birliğe ve beraberliğe ihtiyacı var'' ifadelerini kullandı.

Yıldırım, davanın tutuksuz sanığı Beşiktaş Protokol Müdürü Ahmet Ateş'e hitaben ''Braga maçı için Beşiktaş'ı tebrik ediyorum'' dedi.

Aziz Yıldırım, duruşmayı izlemeye gelen yeğeni Cansu Yıldırım'a el sallayarak hal ve hatırını sordu.

Tutuklu sanık Olgun Peker de gazetecilerin bulunduğu bölüme gelerek, ''Benim savunmamda çok bilinmeyen şeyler olacak. Çok dikkatlice takip edin. Bilmediğiniz çok şey var. Pazartesi günü her şeyi açıklayacağım'' diye konuştu.

TRT spikerlerinin dönüşümlü olarak iddianameyi okuduğu duruşmaya, daha sonra öğle arası verildi.