Emre neden PFDK'ya sevk edilmedi? İşte nedeni - YAZDIR

Spor medyasının önemli bir kısmı ligin ilk yarısında hakeme küfür ettiği için 6 maç men cezası alan Caner Erkin vakasını emsal göstererek Emre Belözoğlu'nun da benzer bir ceza alabileceği yönünde görüş belirtti. Ancak Emre'ye TFF'den sevk çıkmadı. Neden çıkmadığının nedeni de belli oldu.

  • GİRİŞ06.02.2018 20:45
  • GÜNCELLEME06.02.2018 20:45
  • KAYNAKSPORX

Başakşehir kaptanı Emre Belözoğlu'nun ikinci sarı kart görmesine sebep olan el kol hareketi ve sözleri Türkiye'nin gündemine oturdu. 

Spor medyasının önemli bir kısmı ligin ilk yarısında 6 maç men cezası alan Caner Erkin vakasını emsal göstererek Emre Belözoğlu'nun da benzer bir ceza alabileceği yönünde görüş belirtti. Ancak Emre'ye TFF'den sevk çıkmadı. Çıkmaması da doğruydu. İşte nedeni...

Birincisi; PFDK'nın Caner'e o maçta kesmiş olduğu 6 maçlık cezanın gerekçesi Caner'in hakem Kalkavan'ın arkasından ona yönelik o sözler değil. O 6 maçlık cezanın 4 maçı Caner'in Beşiktaş'ın attığı golden sonra hakeme yönelik yaptığı kol hareketi (hakemin görüş alanının dışında) ve 2 maçı da arkasından Kalkavan'a yönelik el kol hareketinden.

Yani medyada yazıldığı gibi o sinfaklı sözlerden değil. Öyle ki TFF o sözlere ceza veremediği için talimatta değişikliğe gitmek zorunda kaldı. O güne kadar dudak okumayla ceza verme gibi bir hakkı olmayan TFF Caner vakasının ardından talimatına bir fıkra ekleyerek "Bundan böyle dudak okuyarak ceza verilecek" kararı aldı. Kısaca Caner Erkin'in 6 maçlık cezasının Kalkavan'a yönelik sinkaflı sözler değil.

İkincisi; Emre Belözoğlu'nun el kol hareketi, sözleri, yani eylemi hakem tarafından görülmüş ve cezalandırılmış. O hareketlere ve sözlere karşılık sarı kart takdir etmiş. Eğer sarı değil de direkt kırmızı kart çıkartsaydı o zaman Emre PFDK'ya sevk edilecek ve ağır bir yaptırımla karşı karşıya kalacaktı.

Yani hakemin cezalandırdığı görüş alanında olduğu için Emre'nin görüntüden sevk edilmesi veya cezalandırılması mümkün değil. O zaman hakemin kararı değiştirilmiş olur. Bu açıdan da Emre Belözoğlu vakası için Caner olayı emsal olamaz.