Terör saldırısıyla ilgili şoke eden borsa iddiası! - YAZDIR

Almanya'da Dortmund takımına yönelik bombalı saldırının ardından kafaları karıştıran bir iddia ortaya atıldı.

  • GİRİŞ21.04.2017 10:17
  • GÜNCELLEME21.04.2017 11:05

Saldırıyla ilgili Rus ve Alman vatandaşı bir şüpheli gözaltına alındı. Şüphelinin amacının Dortmund'un hisselerinin borsada çöküşe geçirmek olduğu öne sürüldü.

Federal Başsavcılık cuma sabahı yaptığı açıklamada, şüphelinin cuma sabahının erken saatlerinde Almanya’nın Tübingen kentinde yakalandığını duyurdu. Açıklamada gözaltına alınan kişinin 28 yaşındaki Rus ve Alman vatandaşı Sergey W. olduğu belirtildi.
Sergey W.’ye yöneltilen suçlamalar arasında “cinayete teşebbüs, patlamaya sebebiyet vermek ve tehlikeli maddi zarar” yer aldı.

SALDIRI KÂR AMAÇLI MI?

Spiegel Online ve Bild gazetesinin konuyla ilgili haberlerinde, şüphelinin saldırıyı düzenlemekteki amacının “para hırsı” olduğu öne sürüldü. Söz konusu haberlerde, şüphelinin saldırıyı düzenleme güdüsünün Borussia Dortmund’un hisselerinin borsada çöküşüne sebebiyet vermek ve böylece önceden satın aldığı senetlerle 3,9 milyon euro kâr elde etmek niyetini taşıdığı savunuldu.

Polis ilk etapta saldırının bir radikal İslamcı tarafından düzenlendiği ihtimali üzerinde durmuş ve bir Irak vatandaşını gözaltına almıştı. Şüpheli daha sonra Dortmund saldırısını düzenleme suçlamasından aklanmış ancak “DEAŞ üyesi olduğu” gerekçesiyle tutuklanmıştı.

Saldırıda yaralanan İspanyol oyuncu Marc Bartra el bileği ve kolundan sakatlanmış ve ameliyat olmak zorunda kalmıştı.