Van'da Nur Tatar coşkusu / GALERİ

Londra Olimpiyat Oyunları'nda gümüş madalya kazanan milli tekvandocu Nur Tatar, memleketi Van'da coşkuyla karşılandı

Van'da Nur Tatar coşkusu / GALERİ
Van'da Nur Tatar coşkusu / GALERİ
GİRİŞ 25.08.2012 18:24 GÜNCELLEME 19.09.2012 13:35

Ferit Melen Havaalanı'nda kalabalık bir vatandaş grubu tarafından Türk bayrağı ve afişlerle karşılanan Tatar, annesi Birgül ve babası Nizamettin Tatar ile üstü açık bir araçla Valiliğe geldi.

Vali Vekili Zafer Coşkun tarafından karşılanan Tatar, düzenlenen basın toplantısına katıldı.

Tatar'ın elde ettiği başarıyla Van halkının gurur duyduğunu belirten Coşkun, ''Tatar, Türkiye'yi en iyi şekilde temsil etmiştir'' dedi.

Tatar'ın elde ettiği büyük başarının sadece Vanlıları değil Türkiye ve yurt dışında yaşayan tüm vatandaşları sevindirdiğini kaydeden Coşkun, şöyle konuştu:

''Bu başarı nüfus olarak oldukça dinamik olan Van gençlerimizi cesaretlendirecek ve gelecekte de bu madalyaların sayısını arttıracaktır. Bu sadece tekvandoda değil daha birçok alanda da bizleri cesaretlendirecektir. Milli sporcumuz Van'da çalıştığı zaman zarfında 14 madalyayı ülkemize kazandırmıştı. 2001 yılında Ankara'ya gittiğinden itibaren 5 madalya alarak ülkemize toplam 19 madalya kazandırdı. Bu da başarının kesinlikle tesadüfi bir başarı olmadığını gösteriyor.

Edremit ilçesinde yapımı devam eden 5 bin kişilik spor salonuna, Nur Tatar isminin verileceğini de buradan müjdeliyorum.''

-''Dövüşürken onların dualarını hissettim''-

Destek veren herkese teşekkür eden ve memleketinde olduğu için çok mutlu olduğunu belirten Tatar ise insanların bakışları, gülümsemeleri ve mutluluğunu paylaşmalarının kendisini çok sevindirdiğini ifade ederek, şunları söyledi:

''Bütün sevdiklerimin yanımda olması bana gurur verdi. Bu madalyayı Türkiye'ye getirmek gerçekten çok onur verici. Ben duygu ve düşüncelerimi artık anlatamıyorum. Orada savaşmak, Türk bayrağını göndere çektirmek benim için çok güzel bir duygu. Hissettiklerimi istesem de anlatamam. Orada Türkiye için ter dökerek bu madalyayı getirdiğim için çok mutluyum. İnsanlara sevincimi paylaştıkları ve yanımda oldukları için teşekkür ediyorum. O ringde dövüşürken onların dualarını gerçekten hissettim.''

-''Bölge insanını cesareti, atılganlığı dünyaya resmedildi''

Türkiye Tekvando Federasyonu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Metin Şahin de bugünün bir sporcunun keyif ve zafer günü olduğunu söyledi.

Van'da yaşanan depremlere dikkati çeken Şahin, şöyle konuştu:

''Dünyanın gözünün üzerinde olduğu 2012 Londra Olimpiyatları'nda burada doğmuş, buradan çıkmış, burada ateşi yakılmış bir çocuğumuzun oradaki büyük mücadelesini, başarısını kutluyoruz. Vanımıza hayırlı ve uğurlu olsun. Biz sadece Nur değil, Nur'un arkasından Van'dan gelebilecek sporcularımız için Tekvandoğu Projesi'ni uyguluyoruz. Görüyoruz ki çok büyük ürün aldık. Bu bölge insanının cesareti, atılganlığı, dünyaya resmedildi bu olimpiyatlarda. Onun için ben Van'ı kutluyorum. Bu başarının sadece gümüş madalyayla değil Allah'ın izniyle gelecekte altınlarla taçlanacağını da ifade etmek istiyorum. Bu zaferi kutlamamız, gençlere örnek olmamız ve arka planda emek veren herkesi unutmamamız lazım.''

Konuşmaların ardından Tatar'a Vali Vali Vekili Coşkun 75, Van Aktif Sanayiciler ve İşadamları Derneği (VASİAD) Başkanı Ali Çiçeksay 25, Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) Başkanı Mirza Nadiroğlu da 15 çeyrek altın hediye etti.

Daha sonra Ferdi Sporlar Merkezi'nde tekvandocularla bir araya gelen Tatar, federasyon tarafından hazırlanan hediye paketlerini dağıttı.

YAZDIR