Tarihi karar! Bundan sonra kendini yere atan...

Premier Lig'de kendini yere atan futbolcular bundan böyle çok ağır yaptırımlara uğrayacak, bir veya daha çok maçtan men cezaları ile karşı karşıya kalacak.

Tarihi karar! Bundan sonra kendini yere atan...
Tarihi karar! Bundan sonra kendini yere atan...
GİRİŞ 18.05.2017 16:23 GÜNCELLEME 18.05.2017 16:26
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Ada futbolu, ilerleyen dönemde dünya futboluna da etki etmesi beklenen çok önemli bir yenilik getiriyor. Futbolun kanayan yaraları arasında yer alan 'aldatmaya yönelik hareketler' bundan böyle ağır cezalara konu olacak.

Sarı kart hafif kalıyor

Normalde bu tip hareketlerde bulunan oyuncular sadece sarı kartla cezalandırılıyor ve başka cezalara maruz kalmıyor. Ancak İngiltere Futbol Federasyonu, Premier Lig yönetimiyle üzerinde uzlaştığı değişiklikte, bundan böyle bu tip davranışlara büyük fatura çıkaracak.

Pazartesi görüntüler izlenecek

Hakemi aldatmaya yönelik hareketler ve kendini yere atmalar, gelecek sezondan itibaren tek tek incelemeye alınacak. Bu konuyla ilgili oluşturulacak üç kişilik özel bir kurul her pazartesi günü, o haftanın maçlarını inceleyecek, simülasyon teknolojisinden de yararlanarak kendini yere atmaları tespit edecek.

Kurul kararıyla geçmişe yönelik bir karar alınabilecek

Hakemin gözünden kaçmış olsa bile kurul kararıyla geçmişe yönelik bir karar alınabilecek ve oyuncuya fatura çıkartılabilecek. Bu tip aldatmaya yönelik hareketleri tespit edilen futbolculara centilmenliğe aykırı hareket yönünden ileriki maçlar için men cezaları uygulanacak. Futbolcunun itiraz hakkı da olacak, itirazlar başka bir kurul tarafından değerlendirmeye alınacak.  

FIFA'nın gündemine gidiyor

Futbolun beşiği İngiltere'deki değişikliğin İskoçya ile birlikte yürürlüğe girmesinin, dünya futbolunun patronları tarafından görmezden gelinemediğine dikkat çekildi. Bu iki ülkenin, futbol kurallarını belirleyen IFAB'ın ana unsurları olması nedeniyle, bu yöndeki değişikliğin yakın bir zamanda tüm dünyada yürürlüğe girmesinin beklendiği vurgulandı.

KAYNAK: MİLLİYET
YAZDIR
YORUMLAR 13
 • ben de haklıyım 1 yıl önce Şikayet Et
  Günaydın. Şimdiye kadar neredeydiniz? Hakemin gözünden kaçan oyuncu sahada cinayet işlese kimse ceza veremiyor. Böyle saçmalık olur mu? Bir komisyon maçın görüntülerini izler ve sahtekar oyunculara ceza verir .Ayrıca, haksız yere kart gören oyuncuların da cezasını affeder. Bu kadar basit.
  Cevapla
 • murat 1 yıl önce Şikayet Et
  bizim ligede cok aşiri kati savunma yapıp sert oynayan ekiplere musahama gosterilmeyip sarı kartlarin arďından kırmızi kartların çok rahat verilmesi lazım...pozitif futbol desteklenmeli...bir futbol külturu oluşturulmali...
  Cevapla
 • yorum ekledim 1 yıl önce Şikayet Et
  o degilde yerde yatan oyuncu iyi guluyor
  Cevapla
 • aziv yıldıvım 1 yıl önce Şikayet Et
  desenize fenerbahçe oyuncuları hep oyundan atılacak
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir Burak Yılmaz Klasiği bitiyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle