G.Saray, Beşiktaş ve F.Bahçe bunu da başardı!

G.Saray, Beşiktaş ve Fenerbahçe Avrupa'da yüzümüzü güldürürken aynı zamanda ülke puanı açısından çok kritik bir virajı da dönmeyi başardık.

G.Saray, Beşiktaş ve F.Bahçe bunu da başardı!
G.Saray, Beşiktaş ve F.Bahçe bunu da başardı!
GİRİŞ 23.10.2015 10:04 GÜNCELLEME 23.10.2015 10:05

Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe'nin ülke puanı sıralamasında hemen üstümüzde bulunan Hollanda, Rusya ve Portekiz takımlarına puan kaptırmaması haftanın en önemli detaylarından biriydi. Bu konuyu es geçmeyen Uğur Meleke son durumu ayrıntılarıyla açıkladı.

İşte Uğur Meleke'nin Milliyet Gazetesi'nde yer alan yazısı;

21’inci yüzyılın başında Avrupa futbolu masasına ana oyuncu olarak katılmış, 5 büyüklerin ardında yer alan grubun başını çekenlerden biri olmuştuk. 2001 yılı Avrupa sıralamasında Hollanda altıncı, Türkiye yedinci, Rusya dokuzuncu, Portekiz onuncu basamaktaydılar. Yaklaşık 15 yıl sonra, Ekim 2015 itibariyle artık Hollanda da, Rusya da, Portekiz de üstümüzdeler. Bizse artık ilk 12’de kalma, yani Şampiyonlar Ligi’ne direkt takım göndermeyi sürdürme derdindeyiz. Türk futbolundaki gerileme açık ve net.
 
3’üncü ve 4’üncü Avrupa kupaları haftasında rakiplerimiz Portekizliler, Ruslar ve Hollandalılar... Çarşamba ve perşembenin sonunda üstümüzdeki ülke temsilcilerine karşı mağlubiyetsiz 7 puan toplamamız harika bir teselli sebebi. Gruptaki 3 rakibinin toplam ederinden fazlasına kurulan Fenerbahçe takımının 3 maç günü sonunda nihayet iddialı konuma geçmesi de süper bir haber.
 
Ajax, Hollanda Ligi’nde halen averajla lider ama ülke kamuoyu, başkent ekibinin futbolunu beğenmiyor. Frank De Boer ilk 4 yılında 4 şampiyonluk getiren başlangıcıyla bütün Avrupa’nın dikkatini çekti. Ama geçen yıl şampiyonluğun PSV’ye kaybedilmesinden sonra bu sezona da düşük viteste başlanması Amsterdamlıları mutsuz etti. Eğer bu yıl da şampiyonluk kaçarsa De Boer’in görevden ayrılacağı kesin gibi. Hafta sonu Heracles maçının özetini izlediyseniz Ajax’ın 2 süper golle maçı rahat kazandığını düşünmüşsünüzdür. Ama maçın tamamını seyretme şansınız olduysa o uzaktan atılan 2 gol dışında hiçbir aksiyon üretemediklerini biliyorsunuz. Milik’in yokluğunda hücum aksiyonlarında zayıflar. Zaten dün gece de saman alevi gibi bir iki ufak parlama dışında hücumda yoklardı. Ama savunmada da blok halinde hareket etmekten hiç vazgeçmediler. Fenerbahçe’nin genç, enerjik ve grup halinde bekleyen Ajax’a karşı aldığı 1-0’lık galibiyet çok değerli. Ve bu Fenerbahçe, Ajax’ı Hollanda’da da rahatlıkla yenecek güçte.
 
Dün gece Gökhan nihayet sahalara döndü. Gayet de cesur döndü. Pereira’nın Porto’da hiç oynatmadan kiraladığı Ba’ya burada güvenip forma vermesine şaşırmıştık. Ama onun formu da takdire değer. Mehmet Topal, hep belli bir standartta. Markoviç hep çok istekli. Van Persie’nin oyundan çıkarken Fernandao’yu alkışlayarak sahaya göndermesi dikkat çekici. Dünkü galibiyet, bir galibiyetten fazlası. Fenerbahçe için sanırım bu yılın Avrupa macerası şimdi, coşkuyla başlıyor.