Türkiye'den ve Dünya'dan son dakika spor haberleri, önemli transferler; canlı maç sonuçları, canlı anlatımlar ve maç özetleri Tüm Spor'da!

FB'nin avukatı Ersan Şen: UEFA haddini aşıyor

UEFA Tahkim Kurulu Fenerbahçe ve Beşiktaş ile ilgili kararını Haber 7'ye değerlendiren Fenerbahçe'nin avukatı Prof. Dr. Ersan Şen UEFA Tahkim Kurulu'nun kararını kabul etmenin ve adaletli görmenin mümkün olmadığını söyledi. Şen "EUFA haddini aşıyor" dedi.

FB'nin avukatı Ersan Şen: UEFA haddini aşıyor
Eklenme: 15 Temmuz 2013, 21:43 / Güncelleme: 16 Temmuz 2013, 08:49 / 34,999 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

Hakan GÖKSEL'in haberi

UEFA Tahkim Kurulu Fenerbahçe ve Beşiktaş ile ilgili kararı verdi. Beşiktaş'ın bir yıllık cezası onanırken, Fenerbahçe'nin 2+1 yıl men cezası 2 yıla indirildi. Fenerbahçe'nin avukatlığını yapan Prof. Dr. Ersan Şen kararı sıcağı sıcağına Haber7'ye değerlendirdi.

Şen, UEFA Tahkim Kurulu'nun kararını kabul etmenin ve adaletli görmenin mümkün olmadığını söyledi. Cezanın 2+1'den 2 yıla indirilmesinin, Fenerbahçe'nin menfaatlerini ihlal edeceğini belirten Şen "Bu karar hukuka aykırıdır ve CAS'dan döneceğini düşünüyorum" dedi. Yargıtay tarafından da Ağır Ceza Mahkemesi kararının bozulacağına inandığını ifade eden Şen, gerekçe olarak da "şike veya şike teşebbüsü"nün ispatlanamamış" olmasını öne sürdü.

UEFA Tahkim Kurulu'nun kararının hukuka aykırı olduğunu öne süren Şen "Disiplin müfettişi raporunda, yöneticileri birinci derece sanık ve Fenerbahçe Spor Kulübü tüzel kişiliğini de yöneticilerin şike ve teşvik primine konu olan hukuka aykırı eylemlerinden dolayı cezalandırılması gereken ikinci derece sanık olarak nitelendirmiştir. Oysa UEFA Disiplin Kurulu, birinci derece gösterilen sanıklara ceza tertip etmediği halde, ikinci derece sanık konumunda olan Fenerbahçe Spor Kulübü tüzel kişiliğine ceza öngörerek, hem Müfettiş raporu ile çelişmiş ve hem de Kulübün sorumluluğu noktasında kabul ettiği usule ters düşmüştür" dedi  

Şen, şu an Kulübün, kimin yaptığı, hangi kusurla hareketle cezalandırıldığının bilinmediğini UEFA tarihinde bu tür bir
yargılama ve cezalandırma kararının ilk olduğunu ve  3 yıldır her Temmuz ayında Fenerbahçe'nin mağdur edildiğini iddia etti.ç

Şen, EUFA'nın yetkisini ve haddini aştığından bahsederek, UEFA'nın, 2010-2011 yılında yurtiçinde oynanan maçları denetleme yetkisine sahip olmadığı halde kendisini yetkili gördüğünü söyledi.

UEFA'nın şike iddiası kanıtlanmamasına rağmen ceza verdiğini söyleyen Şen, "UEFA, kendi Disiplin Yönetmeliği'nin 37. maddesinde gösterilen delillerle şike iddiası kanıtlanmamasına rağmen ceza vermek yolunu seçmiştir. Şike iddiasına konu edilen maçlarla ilgili iddialar tümü ile yanlış ve yersizdir. Şikeye yönelik hiçbir suçüstü olmadığı gibi, bu yönde somut delil de bulunmamaktadır" dedi.

UEFA ile ilgili eleştirilerini daha da sertleştiren Şen "Fenerbahçe Spor Kulübü tarafından 5 Mayıs 2011 tarihinde doldurulup UEFA'ya gönderilen Kabul Kriterleri Formu'nda şikeye karışıldığının beyan edilmemesi, Fenerbahçe Spor Kulübü'nün cezalandırılmasının dayanaklarından birisi olarak kabul edilmiştir. 2010-2011 futbol sezonunun tamamlanmasına üç maç kaldığı, 3 Temmuz 2011 tarihinden yaklaşık iki ay öncesine ait ve hiçbir şekilde kabul edilmeyen şike ile teşvik primi iddialarının Kulüp tarafından doldurulan "Form"da yazılmadığı gerekçesiyle Kulübe ceza verilmesi, mantığı aykırı bir yaklaşımdır. Gerek Kulüp ve gerekse yöneticiler, haklarında yürütülen gizli soruşturmayı bilmemektedir. Bu soruşturmayı öğrendikleri tarih, 3 Temmuz 2011'dir. Dolayısıyla, bir kişinin bilmediği bir iddiayı bildirmediğinden bahisle suçlanması kabul edilemez" yorumunda bulundu.

UEFA'nın "bağımsız bir disiplin soruşturması" yürüttüğü halde, Türkiye'de verilen kararların bir tür inceleme ve tasdik makamı gibi hareket ettiğine dikkat çeken Şen UEFA Disiplin Yönetmeliği'nin 37. maddesinde gösterilen deliller uyarınca disiplin yargılaması yapılmayıp, gerek Disiplin Müfettişi ve gerekse Disiplin Kurulu'nun tüm delil ve savunmaları göz ardı ettiğini iddia etti. Şen, Sadece TFF Tahkim Kurulu'nun kararı ile henüz kesinleşmeyen İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararının dikkate alındığını ve bu kararlarda yer alan ibarelerin kullandığının ifade edilmesi gerektiğini kaydetti.

"Türkiye Futbol Federasyonu ve UEFA bu işi bu kadar uzatarak ciddi hata yapmıştır" diyen Şen, "Fenerbahçe'nin daha önce bir yıl çektiği ceza da hiç dikkate alınmamış ve erteleme gerekçesiz şekilde uygulanmayıp, milyonlarca Fenerbahçe taraftarı ve Türk Sporu mağdur edilmiştir" dedi.

Şen Türkiye Futbol Federasyonu'nun, en azından kendi kararı açısından Fenerbahçe Spor Kulübü'nü daha fazla desteklemesi gerektiğine de dikkat çekti. .

Hakan.Goksel@haber7.com
twitter.com/hakan_goksel

Kaynak : Haber7

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 35 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

HalitBinVelit

15.07.2013 22:07

uefa ve tahkim sabrımızı taşırmasın!!!!!!!!. .....Yoksa fenerbahçeyi onlara çok iyi tanıtırız!!!!!!!

ahmet şengül

15.07.2013 22:21

herkes suçlu siz haklısınız birtek. polis hakim savcı uefa,şikeyi yazan basın herkes suçlu birtek siz haklısınız öylemi,güldürmeyin adamı,şike süreci en başından beri şike yapanları kurtarmak için oldu. hatırlayın, demiriören geldi meclise gitti,şike yapanlar hapis cezası kalksın diye. hiç kimse bjk ve fb kulubu için birşey yapmadı ve cezasını şimdi tarafrarlar cekecek,şike yapanlar yine elini kolunu sallayarak gezecek. artık taraftar gözünü açmalı böyle adamlara prim vermemeli inanmamalı,haftalardı taraftarı kandırmaca haber yapılıyor,fb ye müjde bjk cezası ertelenecek gibi,basın yoluyla taraftarı uyutuyorlar,taraftarlarda sesi çıkmıyor. geçmiş olsun kimse cas dan bişi beklemesin.

Alparslan Bozkurt

15.07.2013 22:24

yav he he. uefanin kararlari kabul edilmezmis etmezsen etme uefaninda cokta umurundaydi ya.

ilhan sağlam

15.07.2013 22:26

eloğlu bakmaz gözün yaşına. cezasını böyle verir.

hakan ayar

15.07.2013 22:31

yazık. allah rızası için bir fb li çıkıpta nezaman başkanına diyecek '' sen bizim takımı ne hale soktun?'' hala vay şöyle vay böyle.sevgili avukat da ueafa kaşınıyor diyor. kaşınanlar cezalarını aldı.biraz objektif olun. sizler neden tff tahkim kuruluna itiraz etmiyorsunuz ceza alan yöneticileriniz için.tff tahkim onların şike yaptığıını zaten onayladı. hee birde şikeci başkanınız pardon aziz bey başkan değil şuan yanılmıyorsam ona hangi delikanlı çıkıpta sorabilecek neden yaptın niye fb gibi büyük bir kulubü bu hale soktun

PUAN DURUMU FİKSTÜR
Puan Durumu Yükleniyor
TAKIMLAR O G B M A Y Av P