'Sporcuya '2. ol' demek ihanettir'

2012 Londra Olimpiyat Oyunlarında atletizm 1500 metre finalinde Aslı Çakır Alptekin'in ardından 2. olarak gümüş madalya kazanan Gamze Bulut'un antrenörü Süleyman Altınok, ''sıralama belliydi'' tartışmalarına yanıt verdi.

'Sporcuya '2. ol' demek ihanettir'
'Sporcuya '2. ol' demek ihanettir'
GİRİŞ 03.09.2012 11:44 GÜNCELLEME 03.09.2012 11:44

Altınok, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yarış öncesi Gamze Bulut'un ikinci olması, Aslı Çakır Alptekin'in ise altın madalya alması gibi bir kararın söz konusu olamayacağını vurgulayarak, ''Bu bir yarıştır. Sporcuya 2. ol demek ihanettir'' diye konuştu.

Yarış öncesinde, son tur için ''birlikte olma ve öne çıkma'' taktiklerini belirlediklerini ve ''son 300 metrede herkes kendi yarışını koşacak'' diye konuştuklarını dile getiren Altınok, şöyle devam etti:

''İkisi birlikte önde olacaklardı. Ancak, kesinlikle kimin 1. kimin 2. olacağına dair bir karar verilmedi. Bu bir yarıştır. Sporcuya '2. ol' demek ihanettir. Bir sporcuya böyle bir şey denmez. Sonuna kadar yarıştık. Aslı deneyimli bir sporcu. Avrupa şampiyonu olarak Londra'ya geldi. Gamze ise henüz deneyimsiz. İkinciliği, üçüncülüğü kabullenebilme psikolojisi var. Yarışın sonucunda o çizgiyi Aslı önce geçti, Gamze de 2. oldu ve orada bir tarih yazıldı. Önemli olan da bu...''

Aslı ile Gamze'nin olimpiyat öncesi son 4 ayda aynı mekanda kamp yaptığını ve sürekli görüş alışverişinde bulunulduğunu belirten Süleyman Altınok, ''Taktiksel olarak da sürekli bilgi paylaşıyorduk. Ablaları Nevin Yanıt olsun, diğer yaş gruplarındakiler olsun Gamze'yi koruyorlar. Nevin'e de Aslı'ya da hem yarışma öncesinde hem de genel anlamda yardımcı oldukları için teşekkür ederim'' dedi.

-Gamze, diğer mesafeleri deneyecek mi ?-

Süleyman Altınok, Gamze Bulut'un 1500 metre dışındaki mesafelerde koşup koşmayacağı konusunu ise Atletizm Federasyonu ile birlikte henüz değerlendirme aşamasında olduklarını kaydederek, bütün kıstaslara bakacaklarını ifade etti.

Gamze'nin 5000 metrede de milli takıma girebileceğini, olimpiyat madalyalı bir sporcunun baraj probleminin olamayacağını kaydeden Altınok, ''Gamze'nin potansiyeli çok çok daha yukarıda. Henüz 20 yaşında. Bir sezonluk bir çalışma ile buraları yakaladık. Gamze için hedefimiz 2016'' değerlendirmesini yaptı.

Başarılı ülkelerin olimpiyat bittikten sonra zaman kaybetmeden sonraki olimpiyat için hedefler koymaya başladığını dile getiren Altınok, sözlerini şöyle tamamladı:

''Biz de federasyon olarak hemen 2016'nın hedeflerini koyduk ve Gamze için 'nasıl daha başarılı olacağını tartışmaya başladık. Yukarıda daha iyi olacaksa, o mesafelerde madalya alacaksa orayı kovalayacağız. Fakat Gamze, 1500 metrede de 30 yaşına kadar dünyanın en iyi atletlerinden biridir. Söylediğim gibi altın almak istiyoruz, madalya almak istiyoruz. En azından onun için 1500 olur, 3 bin engelli olur, 5 bin, 10 bin olur... Bir sınır koymuyoruz. Ancak, 4 yıl var daha ve 2 yıl kesin 1500 metre koşacağız. 2015'te diğer kategorileri denemeye başlarız.''

AA

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL