Yetim pehlivan Ali Gürbüz'ün büyük sözü!

Kırkpınar'da ikinci kez başpehlivan olan Ali Gürbüz'ün rahmetli babasına verdiği sözü tutmasına bir adım kaldı. Gürbüz küçük yaşta kaybettiği babasına başpehlivan altın kemeri hediye edeceği anı bekliyor.

Yetim pehlivan Ali Gürbüz'ün büyük sözü!
Yetim pehlivan Ali Gürbüz'ün büyük sözü!
GİRİŞ 10.07.2012 14:17 GÜNCELLEME 01.08.2012 17:29
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Nusret Odabaş'ın haberi

Ali Gürbüz. 2008 Kırkpınar Başaltı şampiyonu. 2009 Kırkpınar Başpehlivanlık üçüncüsü. 2010 Kırkpınar Başpehlivanlık ikincisi. 2011 Kırkpınar Başpehlivanı. Ve 2012 Kırkpınar başpehlivanı.  Rahmetli Recep Gürbüz'ün oğlu.

Oğul Gürbüz 3 aylıkken Kırkpınar'dan Başpehlivan dönen babayı karşılamış ve hatta davul zurna sesinden korkup ağlamıştı. Gürbüz ailesinin mutlu günleri kısa bir süre sonra hüzne dönüştü. Baba Gürbüz kanserdi ve doktorlara göre fazla zamanı kalmamıştı. 1.5 yaşında baba Başpehlivan Gürbüz vefat etti. Oğul Ali Gürbüz'ü kendisi de bir pehlivan olan dedesi büyüttü.  1.5 yaşında kıspet giydiğinde herkes gözyaşlarına boğuldu. 10 Yaşında yine bir başpehlivan olan rahmetli Cengiz Elbeye'nin yanında güreşe başladı. Dede, oğul Gürbüz'ün üstüne titredi.  Ve 2008 yılından sonra Kırkpınar Oğul Gürbüz sesleriyle inlemeye başladı. İsterseniz bundan sonrasını Başpehlivan Ali Gürbüz'ün ağzından dinleyelim. Ali Gürbüz Haber7.com'a özel açıklamalarda bulundu...

İşte Ali Gürbüz'ün açıklamalarından satırbaşları

Ali pehlivan mı desek, Ali Başpehlivan mı desek? Tebrik ederiz. Çok zorlu günlerinden ardından gelen başpehlivanlıklar var. Kırkpınar'ın yine başpehlivanı sen oldun. Önce 2008 diyelim. Başaltında pehlivan olduğunda başa güreşme hakkı kazandığında neler hissettin?

Zor günlerimiz oldu. Çok üzüntülerimiz oldu. Başpehlivan babamın vefatı aile büyüklerimi çok yıkmıştı. Ben küçüktüm. Tabii bilmiyorum. Ancak babamın yarım kalan emanetini yerine getirmem için iye güreşçi olmam gerekiyordu. Kırkpınar'a kadar iyi bir güreşçi olmalıydım. Oldum. Dedem ve rahmetli Cengiz Elbeye'ye çok şey borçluyum. 2008'da başaltında şampiyon oldum dedim ki doğru yoldayım...

Bu zorlu süreci belki biz bir çırpıda söylüyoruz ama bu süreç kolay geçmedi herhabde?

Elbette. Dedeme çok şey borçluyum. Dedemin üstümde çok emeği var. Her daim yanımda oldu. Kırkpınar sürecine kadar babam gibi güreşçi oluncaya kadar üstüme titredi.

Şimdi senin bir sözün var. Babamın yarım kalan emaneti. Baban Kırkpınar'da şampiyon olduktan sonra vefat etti. Belki önünde çok şampiyonlukları vardı...

Tabi. Dedem bana her zaman 'Baban için çok iyi pehlivandı der. Onun yaşamadığı başpehlivanlıkları sen yaşayacaksın' der. Ben 2008'de başaltı, sonra başa güreşirken 3. Ve 2. Olduktan sonra geçen sene başpehlivan olduğumda doğru babama gittim. Baba dedim sana verdiğim sözü tuttum. Aslında verdiğim sözün birini tuttum.

Yeniden babanın mezarına gittin mi?

Hayır. Şu anda başka bir yerdeyim. Yarın Antalya Elmalı'da bir karşılama var. Karşılamadan sonra Allah'ın izniyle babamın mezarına gidip Kırkpınar'da 2. Kez başpehlivan olduğunu söyleyeceğim.

Peki Ali Gürbüz bu böyle devam edecek mi?

Benim öncelikli hedefim 3. Kez Kırpınar'da başpehlivan olup babama verdiğim büyük sözü tutmak.  Ne o. Ahmet Taşçı'nın başardığı ebediyyen altın kemere sahip olmak. Bunu da yaparsam babama verdiğim büyük sözü tutacağım. Ancak bu sözden sonra da hedeflerim olacaktır...

Ali Gürbüz bu sezon başpehlivanlığın daha anlamlı herhalde ki, hep Kırkpınar Başpehlivanlarını yenerek şampiyon oldun...

Finale kadar çok zor maçlar yaptım. Hep başpehlivanları yenerek finali gördüm. Final de yine bir başpehlivan Recep Kara ile karşılaştım. Osman Aynur, Şaban Yılmaz'ı yendim. Recep Kara'yı geçen yıl ki finalden sonra yine yendim ve başpehlivanlığımı devam ettirdim. Recep Kara da çok tecrübeli çok güçlü bir başpehlivandır.

Final maçından sonra Recep Kara ile konuştun mu?

Konuştum tabi...

Ne konuştunuz benimle paylaşır mısın?

Aslında çok uzun uzun konuşmadım. Tebrik etti, helalleştik...Dediğim gibi 2004'ten bu yana Kırkpınar'a Başpehlivan olan isimleri yenerek bu sene Kırkpınar'da şampiyon oldum. Zor da olsa başardım...

Peki Ali Gürbüz bundan sonra ne olacak?

Babama verdiğim büyük sözü tutacağım. 3. Kez Kırkpınar Başpehlivanı olup altın kemeri babama getireceğim.  Ardından hedefler bitmez herhalde...

Ali Gürbüz dedemin üstümde emeği çok dedin. Kırkpınar'da başpehlivan olduktan sonra deden seni 'Aslanım' diye karşıladı ve ağladı. Sen de gözyaşlarına boğuldun.

Yeniden hatırlmadım o anı. Tıpkı geçen yıl ki gibi, tıpkı Pazar günü olduğu gibi. Duygulandım tabi. Dedemden Allah razı olsun.  (Bu arada başpehlivan Recep Gürbüz benden izin istiyor, önemli misafirlerinin geldiğini söylüyor)

Teşekkürler başpehlivan. Yolun açık olsun. Umarız babanı gelecek yıl da, bir sonraki yıllarda da hiç utandırmazsın...

(haber7)

İŞTE  KIRKPINAR 2012 ALİ GÜRBÜZ-RECEP KARA FİNALİ

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 2
  • Ahmet Yılmaz 7 yıl önce Şikayet Et
    bu gibi bin kişi. ülkemizde bunun gibi 1000 pehlivan olsa, kırkpınar güreşleri yeryüzünde asırlarca baki kalır.çünkü bu geleneği sürdürecek nesiller yine bunların soyundan çıkacaktır."kara koyunun ak ponçaklı oğlağı olmaz" derler nitekim.
    Cevapla
  • sebtan taş 7 yıl önce Şikayet Et
    başlık yanlışmı ?. peygamberimiz (s a v) bir hadis i şeriflerinde şöyle buyuruyor: büluğ çağına ulaştıktan sonra yetimlik kalkar..( ebu davud , vesaya 9) bu hadise göre pehlivanımız yetim değildir.
    Cevapla