Bilal Erdoğan: '2024'te zirveye çıkacağız'

Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Bilal Erdoğan, milli sporcuların bayrağı daha ileriye taşımasını hedeflediklerini belirterek, "Ümit ediyorum ki 2020'de ilk madalya gelecektir ama 2024'e geldiğimiz zamana artık Türkiye dünyada okçuluk sporunda zirveye oynayan milletlerden bir tanesi olacaktır." dedi.

Bilal Erdoğan: '2024'te zirveye çıkacağız'
Bilal Erdoğan: '2024'te zirveye çıkacağız'
GİRİŞ 07.08.2018 10:40 GÜNCELLEME 07.08.2018 10:47
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Erdoğan, Okçular Vakfı tarafından vakfın Spor Kulübünde düzenlenen  "Milli Okçular Buluşması"nda, Sofya'da düzenlenen Avrupa Grand Prix  müsabakasından dönen milli okçularla akşam yemeğinde bir araya geldi.

Burada konuşan Erdoğan, vakfın bütün okçuların yuvası olduğunu ve  ecdadın tarihte zirve yaptığı okçuluk sporunun merkezi olduğunu söyledi.

 

 

Tarihi bir mekanda bu işin yeniden ihya edilmiş olmasının çok  sevindirici olduğunu belirten Erdoğan, "Herhalde bu mekanın bereketiyle beraber  Okçular Tekkesi bugüne kadar belki 100 bine kadar insana ok attırdı. Bunların  ciddi bir kısmına eğitimler verdi. Daha ilerleyenleri lisanslarını aldı ve 300'e  yakın performans sporcusu da vakıf spor kulübümüz bünyesinde spor yapıyor." diye  konuştu.

Okçuluk sporunun Türk milletinin geçmişinde, kodlarında ve DNA'sından  olduğundan spora yoğun bir teveccüh olduğuna dikkati çeken Erdoğan, 5-6 yıl  içerisinde okçuluğun tanıtılmasında güzel işler ortaya koyduklarını vurguladı.

Bilal Erdoğan, Okçular Vakfı'nın her 29 Mayıs'ta Fetih Kupası  etkinliği gerçekleştirdiğini hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Spor kulübünde yönetimdeki arkadaşlarımızın yaklaşımı şu, başarılı  olmak istiyorsak gerekli olan bütün zamanın imkanlarını kullanmamız gerekiyor.  İşte teknolojiyse okçuluk laboratuvarımız var. Hem ekipmanınızın hem atışınızın  mükemmel olması için kusursuz olması için burada kendi hocalarınızla çalışma  imkanınız olacak. Bunun dışında spor yapmak için salonumuz çok iyi bir noktada.  Sporcularımızın kesintisiz performansını takip etmek için bize imkan sağlıyor.  Bütün bunların bir altyapıda birleşmesini sağlayan da bir yazılım oluşturduk.  Yani her bir sporcumuzun ne antrenman ve spor yaptı, nereye gitti, nereden geldi  bütün takibini beslenmesine varıncaya kadar yaparak, hangi sporcu neyi yaptığı  zaman daha başarılı, neyi yaptığı zaman aksamalar yaşıyor bunların hepsinin  takibini de yapmış oluyoruz. Dolayısıyla çağın getirdiği bütün imkanları  kullanacağız. Bunları disiplinli ve sistematik bir biçimde sporcularımızın  hayatına yansıtacağız. Şampiyonluğu getiren, bir puan daha fazla attırıp da  kazandıran o öz güven ve rahatlık da buraların bereketiyle hepimizin dualarıyla  bir takım ruhunun yaşamasıyla hayata geçecek diye düşünüyorum."

Okçuluk Federasyonu'nun son 5 yılda bütün federasyonlar içerisinde  lisanslaşmada en hızlı ilerleyen federasyon olduğunu belirten Erdoğan, bunun  yapılan çalışmaların karşılığı olduğunu söyledi.

"ÜMİT EDİYORUM Kİ 2020'DE İLK MADALYA GELECEKTİR"

Yola ilk çıktıklarından beri "2020 olimpiyatlarında ülkemize madalya  gelecek ülkemize" diye hayal ettiklerini aktaran Erdoğan, "Bunu 2013'te  söylüyorduk, 2020 hedefiyle konuşuyorduk. Şimdi sanırım oraya doğru gidiyoruz.  Bütün çalışmalarımızda milli sporcularımızın bu bayrağı daha ileriye taşıması  hedefini güdüyoruz.   Ümit ediyorum ki 2020'de ilk madalya gelecektir ama 2024'e  geldiğimiz zamana artık Türkiye dünyada okçuluk sporunda zirveye oynayan  milletlerden bir tanesi olacaktır. Heyecan yok. Bunun olacağını biliyoruz.  Sizlere inanıyoruz. Çünkü hem çalışmalarınız hem bugüne kadarki başarılarınız  özellikle bu sene üst üste gelen başarılar bunu yapabileceğinizi de gösteriyor.  Tüm dünyaya da bunu kanıtlamış durumdasınız. İnşallah bu başarılar artarak devam  edecek." değerlendirmesini yaptı.

Sporcular için oluşturdukları kamp alanının gelecek hafta kullanılmaya  başlanacağını söyleyen Erdoğan, böylelikle Türkiye'de okçuluk sporu için  oluşturulan altyapının okçuluğa özel hazırlanmış mekanlarda çok daha ileriye  gideceğini vurguladı.

Okçular Vakfı Başkanı Haydar Ali Yıldız da bugüne kadar yapmış  oldukları faaliyetlerle geleneksel Osmanlı Türk okçuluğunun yaygınlaştırılması,  geniş toplum kesimlerine ulaştırılması ve dünyanın dört bir yanında Türk bayrağını dalgalandıracak sporcuların yetiştirilmesi için ellerinden gelen  gayreti gösterdiklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde Türkiye'nin ve  gençliğin çok daha farklı bir noktaya geleceklerini düşündüğünü dile getiren  Yıldız, Bilal Erdoğan'a okçuluğun gençler arasında yaygınlaşması için gösterdiği  gayretten dolayı teşekkür etti.

"TÜRK SPORCULARININ DERECELERİ BÜYÜK BİR GURUR VESİLESİ"

Türkiye Okçular Federasyonu (TOF) Başkanı Abdullah Topaloğlu ise bütün  okçuların yuvası olan Okçular Vakfı'nın okçuluk sporuna büyük bir değer kattığını  ifade etti.

Sporcuların son zamanlarda gösterdiği başarıların kendilerini  gururlandırdığını ve umutlandırdığını belirten Topaloğlu, "Türk sporcularının  Avrupa'da ve dünyada almış olduğu bu dereceler ülkemize ve milletimize çok büyük  bir gurur vesilesi oluyor. Hepinizi tebrik ediyorum. Türk okçuluğuna yaptığı  hizmetler adına çok teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından milli okçulara Okçular Vakfı logolu saat hediye  eden Erdoğan, onlarla hatıra fotoğrafı çekildi.

Daha sonra vakfın Spor Kulübü'ne geçen Erdoğan, sporcularla sohbet  ederek, onların okçuluk sporuyla ilgili görüşlerini dinledi.

Bilal Erdoğan, Bulgaristan'daki Avrupa Grand Prix müsabakalarında  altın madalya kazanan Mete Gazoz ve Milli Okçu Demir Elmaağaçlı'yla birlikte ok  atışı gerçekleştirdi.

"OKÇULUK HAYATIMIN BİR PARÇASI"

Avrupa Grand Prix müsabakaları klasik yay erkeklerde altın madalya  kazanan Mete Gazoz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu müsabakadan yaklaşık bir  hafta önce düzenlenen dünya kupasında şampiyon olduğunu söyledi.

Bu yarışmadan sonra Avrupa Grand Prix'teki rakiplerinin kendisinden  çekinmeye başladığını belirten Gazoz, bunun kendisi için büyük bir avantaj  olduğunu ve kolay bir şekilde şampiyon olduğunu dile getirdi.

Okçuluğa 3 yaşında başladığını aktaran Gazoz, sözlerini, "Şu anda 19  yaşındayım. 16 senedir bu sporu yapıyoruz. Annem de babam da okçu olduğu için ben  sahada doğdum diyebilirim. Okçuluk benim için her şey, hayatımın bir parçası.  Hedefim 2036 olimpiyatlarına kadar profesyonel sporculuk hayatımı sürdürmeyi  düşünüyorum. 2036'dan sonra artık iki olimpiyat şampiyonu olarak okçuluğu  bırakmayı düşünüyorum." diye tamamladı.

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Selim 1 yıl önce Şikayet Et
    Okçuluk sporuna herkesin sahip çıkmasını bekliyorum. Sahip çıkanlara da teşekkür ederim.
    Cevapla