Dünya Şampiyonu Rıza Kayaalp Haber7'de!

Son Dünya Şampiyonu Milli Güreşçimiz Rıza Kayaalp, gündeme ve geleceğe dair düşüncelerini Haber7'ye anlattı.

Dünya Şampiyonu Rıza Kayaalp Haber7'de!
Dünya Şampiyonu Rıza Kayaalp Haber7'de!
GİRİŞ 05.10.2017 10:25 GÜNCELLEME 05.10.2017 23:16
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Fransa'da düzenlenen Dünya Şampiyonası'nda göğsümüzü kabartarak altın madalya kazanan Milli güreşçimiz Rıza Kayaalp, Estonyalı rakibini devirdiği geceden, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a verdiği söze, 2020 Tokyo Olimpiyatları'ndan, gelecekle ilgili planlarına kadar birçok konudaki düşüncelerini Haber7.com Spor Editörü Candaş Aşık'a anlattı.

"FİNALDEKİ RAKİBİMİ DAHA ÖNCE 5-6 KEZ YENMİŞTİM"

Paris'e 3. kez Dünya Şampiyonu olmak için gittiğini belirterek sözlerine başlayan Kayaalp, "Zaten daha önce 2 kez Dünya Şampiyonluğum vardı. Onun yanında 2 gümüş ve 2 bronz madalyam daha vardı. En son 2015'te Dünya Şampiyonu olmuştum ve son Dünya Şampiyonu ünvanıyla Paris'e gittim. Burada da tekrar şampiyon olmam gerekiyordu. Beklentiler bu yöndeydi biz de bu beklentileri boşa çıkarmamak adına iyi hazırlandık iyi motive olduk. Finaldeki rakibim daha önce 5-6 kez yendiğim bir rakipti ve onun rahatlığı da vardı üzerimde. Paris’teki turnuvada Güreş kuralları değişmişti. Sadece ayaktaydı yerde yoktu, yerde olsa belki daha çabuk bitebilirdi maç. Rakibimi 2-1'lik skorla mağlup ettim. Dışardan bakınca zor yenmişim gibi görünse de ben çok rahat kazandım." şeklinde konuştu.

"CUMHURBAŞKANIMIZIN ZAMANINDA MADALYA KAZANMAYA BAŞLADIK"

Paris'te gelen 3. şampiyonluğun ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın maçın hemen bitişinde aramasıyla ilgili konuşan Milli güreşçimiz "Cumhurbaşkanımız sağolsun her şampiyonadan sonra arıyor zaten. Maçtan önce de konuşmuştuk şampiyonluk sözümüz vardı. Biz Cumhurbaşkanımızın zamanında madalya almaya başladık. Ben 2005'ten bu yana Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında madalya kazanıyorum." dedi.

"İÇİMDE BİR UKTEDİR"

2020 Tokyo Olimpiyatları'nda altın madalya için şimdiden Türk halkına söz veren Kayaalp, "Önemli olan verdiğimiz sözü gerçekleştirebilmek. Olimpiyat şampiyonluğunu çok istiyorum, içimde bir uktedir. Bu kadar başarının üstüne koleksiyona bunu da eklemek benim tek hayalim. İnşallah Allah nasip eder." dedi.

HİÇBİR RAKİBİNDEN ÇEKİNMİYOR

2016 Rio Olimpiyatları finalinde kaybettiği Kübalı rakibi Lopez hakkında konuşan Kayaalp, Tokyo'da hiçbir rakibinden çekinmediğini "Lopez de olabilir, bir başkası da, kim olursa olsun çalışıp iyi hazırlandıktan sonra çok önemli değil." dedi.

Kısa vadedeki planlarını anlatan Milli güreşçimiz, "Şuan Avrupa ve Dünya Şampiyonaları var önümde. Bu seneyi Avrupa ve Dünya Şampiyonu olarak atlattım. 2020'ye kadar önümüzde yine 3 Avrupa 3 Dünya Şampiyonası var amacım onları kazanabilmek." dedi.

"EVLİLİK HAYATIN PARÇASI YAŞAMAMIZ LAZIM"

Annesi Sevgi Hanım'ın esprili bir şekilde "Olimpiyat altın madalyasını almadan evlendirmeyeceğim" sözlerini hatırlattığımız Kayaalp, niyetinin olduğunu belirterek, "Şuan antrenman, maç temposu, hazırlıklar arasında nasıl olur bilmiyorum ama zaman bulabilirsek olur inşallah. Sonuçta evlilik hayatın parçası yaşamamız lazım." diyerek açık kapı bıraktı.

"BİLMEDEN GELİP YÖNETENLER VAR"

Gelecekte siyasetin içinde yada Türkiye Güreş Federasyonu Başkanlığı'nda görev almak isteyen 27 yaşındaki Rıza Kayaalp bu konuyla ilgili, "Önce önümdeki 3 yılı bitirmeliyim sonrasında Allah nasip ederse olur. Şuan öyle bir düşünce var tabi ki içimde ama önce hedefleri gerçekleştirmem lazım. 3 yıl az bir süre ama ülkeme hizmet etmek istiyorum. Yapabileceğime inanıyorum çünkü bu birikim var. 10 yaşımdan beri bu sporun içinde yer alan bir insanım. Milli Eğitim'den, Spor İl Müdürlüğü'nden gelen sıradan bir adamdan bin kat daha iyi yapacağım kesin. Tabi ki sporun içinden geliyoruz diye en faydalı biz oluruz demiyorum. Önemli olan kafa yapısı. Hizmet etmek için öğrenmek ve kendini geliştirmek lazım. Bilmeden öğrenmeden oraya gelip yönetenler de var. Eğer yöneten kişi layıkıyla hizmet edecekse öğrenmesi lazım. İnsanın içinde yeterki vatana millete faydalı olma düşüncesi olsun. Ben her zaman şunu derim. Eğer faydalı olmayacaksam Allah nasip etmesin." şeklinde konuştu.

RIZA KAYAALP KİMDİR?

10 Ekim 1989 yılında Yozgat’ın Kavurgalı Köyü’nde doğmuştur. Kelami Kayaalp ve Sevgi Kayaalp’in oğludur. Eğitim hayatına Kavurgalı Köyü İlk Okulunda başlayan Rıza KAYAALP 2000 yılında Yozgat Güreş Eğitim Merkezi’ne seçilmesinden sonra Celal Atik Ortaokulunda orta öğretimini tamamladıktan sonra Yozgat Lisesinden mezun oldu. Milli Sporcumuz Rıza Kayaalp, Aksaray Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’ndan 2013 yılında mezun olarak, Bozok Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda Yüksek Lisansını tamamladı. 1.85 m Boy 120 kg olan Milli Sporcumuz Rıza Kayaalp halen Güreş Milli Takımı ve ASKİ Spor Kulübü’nün sporcusudur.

RIZA KAYAALP'İN BAŞARILARI

2005 YILDIZLAR AVRUPA ŞAMPIYONASI ARNAVUTLUK Tiran 1.

2006 YILDIZLAR AVRUPA ŞAMPIYONASI TÜRKİYE İstanbul 1.

2006 GENÇLER AVRUPA ŞAMPIYONASI MACARİSTAN Budapeşte 2.

2007 GENÇLER AVRUPA ŞAMPIYONASI SIRBİSTAN Belgrad 3.

2007 GENÇLER DÜNYA ŞAMPIYONASI ÇİN Pekin 2.

2008 GENÇLER DÜNYA ŞAMPIYONASI TÜRKİYE İstanbul 1.

2009 AKDENİZ OYUNLARI ŞAMPIYONASI İTALYA Roma 1.

2009 GENÇLER AVRUPA ŞAMPIYONASI GÜRCİSTAN Tiflis 1.

2009 GENÇLER DÜNYA ŞAMPIYONASI TÜRKİYE Ankara 1.

2009 BÜYÜKLER DÜNYA ŞAMPIYONASI DANİMARKA Kopenhag 3.

2010 BÜYÜKLER AVRUPA ŞAMPIYONASI AZARBEYCAN Bakü 1.

2010 BÜYÜKLER DÜNYA ŞAMPIYONASI RUSYA Moskova 3.

2010 ÜNİVERSİTELER DÜNYA ŞAMPIYONASI İTALYA Roma 1.

2011 BÜYÜKLER AVRUPA ŞAMPIYONASI ALMANYA Berlin 2.

2011 BÜYÜKLER DÜNYA ŞAMPIYONASI TÜRKİYE İstanbul 1.

2011 GRECO-ROMEN SİTİLDE DÜNYANIN EN İYİ GÜREŞÇİSİ SEÇİLDİ

2012 BÜYÜKLER AVRUPA ŞAMPIYONASI SIRBISTAN Belgrad 1.

2012 olimpiyatları İNGİLTERE Londra 3.

2013 BUYÜKLER AVRUPA SAPİYONASİ GURCİSTAN Tiflis 1.

2013 Akdeniz oyunları TÜRKİYE Mersin 1.

2013 Üniversite olimpiyatları RUSYA Moskova 1.

2013 Büyükler dünya şampiyonası MACARİSTAN Budapeşte 2.

2014 büyükler Avrupa şampiyonası FİNLANDİYA Helsinki 1.

2014 büyükler dünya şampiyonası ÖZBEKİSTAN Taşkent 2.

2015 büyükler Avrupa oyunları AZERBAYCAN Bakü 1.

2015 büyükler dünya şampiyonası AMERİKA Las Vegas 1.

2016 büyükler Avrupa şampiyonası LETONYA Riga 1.

2016 olimpiyatları BREZİLYA Rio 2.

2017 Avrupa şampiyonası SIRBİSTAN Novi Sad 1.

2017 BÜYÜKLER DÜNYA ŞAMPİYONASI FRANSA Paris 1.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 6
 • Yahuu 1 yıl önce Şikayet Et
  Masaallah ne guzel demis faydali olmayacak seyden Allaha siginmak efendimizin duasi Allah istikamet versin
  Cevapla
 • Hamidiye süvarisi 1 yıl önce Şikayet Et
  Helal sana koca yusufun izinden giden adam.Bu arada fatih terim gibi hiç başarısı olmayanlara milyon dolarlar verilmesin,bu tür gençlere verilsin.
  Cevapla
 • Haluk 1 yıl önce Şikayet Et
  İnşaallah olimpiyat şampiyonu da olursun çocuk başarılarınız daim olsun duamızdasın.
  Cevapla
 • hayret edersin 1 yıl önce Şikayet Et
  maşallah
  Cevapla
 • Yakub 1 yıl önce Şikayet Et
  Maşaallah 'la kuvvette illa billah. Güreşçilerin maaşı en az aylık 5000 Tl olmalı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle