Guliyev'in zaferi dünya basınında!

16. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda milli atlet Ramil Guliyev'in 200 metrede altın madalya kazanması, dünya basınında geniş yankı uyandırdı.

Guliyev'in zaferi dünya basınında!
Guliyev'in zaferi dünya basınında!
GİRİŞ 11.08.2017 11:06 GÜNCELLEME 11.08.2017 11:08

İngiltere'nin başkenti Londra'da devam eden şampiyonanın en önemli branşları arasında yer alan 200 metrede Guliyev'in şampiyonluğa ulaşması, uluslararası basında büyük ilgi gördü.

İngiltere merkezli BBC, favori yarışçılar Güney Afrikalı Wayde van Niekerk ve Botsvanalı Isaac Makwala'yı geçerek zirveye yerleşen Türk sporcunun başarısını "Guliyev, Niekerk'i geride bırakarak 200 metreyi şok bir zaferle kazandı." başlığıyla verdi.

Haberde, şampiyonada 400 metreyi kazanan Niekerk ile yaşadığı sağlık sorunu nedeniyle 200 metrede yarışmasına son anda izin verilen Makwala gibi önemli sporcuları geçen Guliyev'in, elde ettiği zaferin atletizm dünyasında tahmin edilemeyecek bir durum olduğu belirtildi.

Türkiye'nin atletizmde ilk altın madalyasına Londra 2017'de ulaşarak büyük bir sürprize imza attığı vurgulanan haberde, Guliyev'in, "Şok etkisine yol açacak bir zafer kazanmadım. Ama kendimi rüyada gibi hissediyorum." değerlendirmesine yer verildi.

- "İki ülkeye gurur yaşattı"

Uluslararası spor kanalı Eurosport ise "Wayde van Niekerk'i geçen Guliyev, 200 metrede çarpıcı bir sona imza attı" manşetiyle okuyucularına duyurduğu haberde, "Türkiye'nin Azerbaycan'dan devşirdiği Guliyev, 20.09'luk derecesiyle elde ettiği zaferle iki ülkeye de büyük gurur yaşattı." ifadelerini kullandı.

İngiliz gazetesi Guardian, 27 yaşındaki milli sporcunun önemli̇ raki̇pleri̇ geçtiğini hatırlatarak, "Şampiyonada 400 metrenin ardından 200 metrede de zafere ulaşarak rüyasını gerçekleştirmeyi hedefleyen Van Niekerk'i, Guliyev uyandırdı." yorumunda bulundu.

- "Geleceğin Bolt'u henüz çıkmadı"

ABD basınından Newyork Times da şampiyonanın ardından emekliye ayrılacak Jamai̇kalı rekortmen sprinter Usain Bolt'un halefi olarak gösterdiği Van Niekerk'i eleştirerek, "Bu yarışın ardından geleceğin Bolt'u diyebileceğimiz bir sporcunun henüz var olmadığı gerçeği ortaya çıktı. Guliyev, Türkiye'ye şampiyonada ikinci madalyasını kazandırdı." değerlendirmesini yaptı.

Fransa'dan L'equipe, şampiyonanın 200 metre finalinde seyircilerin hiç beklemediği bir sonuçla karşılaştığını kaydederek, "Ramil Guliyev, 200 metreyi kazanarak dünya atletizm tarihinin en büyük sürprizlerinden birini gerçekleştirdi." ifadelerine yer verdi.

Güney Afrika'nın haber platformu EWN ise "Türk sporcu Guliyev, 400 metrede dünya rekorunu elinde tutan olimpiyat şampiyonu Van Niekerk'i yenmeyi başardı" şeklinde görüş belirtti.

YORUMLAR 10
 • Atakan 11 ay önce Şikayet Et
  Devşirme olabilir ama işe yaramaz sporcular alınmamalıdır ayrıca ödül Yönetmeliği tekrar gözden geçirilmeli miktar biraz aşağı çekilmeli ve doping testlerinin sonucu belli olduktan sonra verilmelidir herşeyden önemlisi ve en acısı 80 milyonluk ve bu kadar gencimiz içerisinden sporcu çıkaramamaktir
  Cevapla
 • yusuf bey 11 ay önce Şikayet Et
  inşallah dopingli çıkmaz
  Cevapla
 • Misafir 11 ay önce Şikayet Et
  helal olsun sana Beşiktaşlı kardeşinden
  Cevapla
 • bergamali 11 ay önce Şikayet Et
  dunya birinciligimizi konustu biz arda turani komik
  Cevapla
 • Levent 11 ay önce Şikayet Et
  Aslan parçası bundan 3 sene evel azerbaycanla sorun olmuştu türkiye adına yarışmasına musade edilmiyordu ama bu başarı bütün türk halklarının başarısıdır formanın değil ırkın önemi olmalı biz türküz 400 milyon tek yürek olmalıyız
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle