Putin'den sert açıklama! 'Bu konuda tek suçlu...'

Rusya Devlet Başkanı Putin, Rus sporcuların doping kurallarını ihlal etmesinde sorumluluğun yöneticiler ve antrenörlerde olduğunu söyledi.

 • GİRİŞ16.03.2016 19:50
 • GÜNCELLEME16.03.2016 20:16
Putin'den sert açıklama! 'Bu konuda tek suçlu...'

Hükümet toplantısında Rus sporcuların doping ihlalleri konusunu gündeme getiren Vladimir Putin, bu konuda bütün sorumluluğun, sporcuları yasaklı maddeler listesinin güncellendiği konusunda zamanında bilgilendirmeyen antrenörler ve yöneticilerde olduğunu ifade etti.

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Putin, "Spor yöneticilerimiz, Dünya Dopingle Mücadele Ajansı'nın (WADA) bazı maddelerin yasaklı maddeler listesine alması kararının önemini anlamayarak uluslararası kurumlar tarafından belirlenen yasaklı maddeler listesini zamanında güncellemedi. Sporcu, antrenör ve diğer uzmanları zamanında bilgilendirmedi" ifadelerini kullandı.

Rusya Spor Bakanlığı ve Federal Biyomedikal Ajansı'nı da eleştiren Putin, bu tür durumun bir daha yaşanmaması için Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ve WADA gibi uluslararası kuruluşlarla aktif işbirliği yapılmasını istedi.

Rusya'da dopingle mücadele kanunlarının da sertleştirilmesi gerektiğini vurgulayan Putin, bu konuda yeni tekliflerini sunmaları amacıyla hükümete talimat verdiğini de açıkladı.

Buz patenci Ekaterina Bobrova, tenisçi Maria Sharapova, sürat patenciler Semyon Elistratov, Pavel Kulizhnikov ve Ekaterina Konstantinova, voleybolcu Aleksander Markin ve biatlet Eduard Latypov 1 Ocak'ta WADA tarafından yasaklı maddeler listesine alınan meldonyum maddesi kullandığı gerekçesiyle doping testinden geçemeyen Rus sporcular arasında yer almıştı.

Yorumlar3

 • yorgun adam 2 yıl önce Şikayet Et
  Putin isin her gun bir santim cokuse gidiyor hani hitlerin kitabi varya benim savasim diye sende yazmiya basla putinin buyuk cok cokusu koysunlar kolay gelsin budala
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • Misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Aaa ilk defa Türkiyeyi suclamadi
  Cevapla Toplam 4 beğeni
 • Enver Miral 2 yıl önce Şikayet Et
  Hayret bu olayın sonucunu Türkiye ve Erdoğana bağlamamış tek suçlu Türkiye dese şaşmayacağız artık :)
  Cevapla Toplam 7 beğeni
Sonraki Haber