Aslı Çakır Alptekin'e şantaj şoku!

Futboldan atletizme sıçrayan rüşvet ve yolsuzluk skandalı, olimpiyat şampiyonu milli atlet Aslı Çakır Alptekin’in davasına kadar uzandı.

Aslı Çakır Alptekin'e şantaj şoku!
Aslı Çakır Alptekin'e şantaj şoku!
GİRİŞ 06.11.2015 10:29 GÜNCELLEME 06.11.2015 10:46

Dünya Anti Doping Ajansı’nın (WADA) 9 Kasım’da kamuoyuna açıklayacağı raporu Fransız ‘mediapart’ haber sitesi ele geçirdi.
 
Raporda, Rusya’dan doping olaylarını örtbas etmek için en az 200 bin euro rüşvet almakla suçlanan Uluslararası Atletizm Federasyonu Birliği’nin (IAAF) eski başkanı Lamine Diack’ın kirli işlerini yürüten oğlu Papa Massata Diack’ın da kan değerlerinde sorun yaşayan Alptekin’i temize çıkartmak için 500 bin dolar rüşvet talep ettiği yazıldı.

‘Dünya atletizminin kara raporu’ başlıklı yazıda Alptekin’in, Diack’ın iki oğluyla birlikte kurduğu şantaj çetesinin kurbanı olduğu belirtildi. IAAF’ta o dönem pazarlama yöneticisi olan Papa Diack, kardeşi Khalil ile birlikte Kasım 2012’de Alptekin’den 500 bin dolar talep etti. Ancak Alptekin bu teklifi reddedince dava devam etti. Ağustos 2015’te Spor Tahkim Mahkemesi CAS’ın 8 yıl ceza verdiği milli atlet, olimpiyat madalyasını da kaybetti.

SHOBUKHOVA 569 BİN DOLAR VERDİ

WADA komisyonunun 1 yıllık araştırması sonunda ortaya çıkan raporda, Aslı Çakır’ın dışında 6 Rus atletten para talep edildiği yer aldı. Diack kardeşler ile IAAF Arti Doping Direktörü Gabriel Dolle ve Diack’ın hukuk danışmanı Habib Cisse’den oluşan ‘çete’nin, Rus maratoncu Liliya Shobukhova’dan üç ayrı partide 569 bin dolar para sızdırdığı belirlendi. İki yıl men alan Shobukhova’nın cezası, WADA soruşturmasına yardım ettiği için 7 ay düşürülmüştü. Benzer bir durumun Aslı Çakır Alptekin için de uygulanabileceği öğrenildi.

KAYNAK: HABERTÜRK
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL