Aslı Çakır Alptekin'e altın darbesi gelebilir

Devlet, doping yaptığı gerekçesiyle milli sporcudan verdiği ödülleri geri alırsa yaklaşık 1 milyon 807 bin TL ödemek zorunda.

Aslı Çakır Alptekin'e altın darbesi gelebilir
Aslı Çakır Alptekin'e altın darbesi gelebilir
GİRİŞ 20.08.2015 07:00 GÜNCELLEME 20.08.2015 13:21
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Türkiye'ye atletizmde ilk Olimpiyat altın madalyasını getiren ancak doping yaptığını kabul ederek CAS’la anlaşan ve 8 yıl men cezası alan Aslı Çakır Alptekin, bir darbe de aldığı ödüllerden yiyecek. Aslı’ya devletin verdiği ödülleri geri alması bekleniyor.

2011 VE 2012’DE ALMIŞTI

Spor Genel Müdürlüğü’nün, kendisine verdiği 2 bin 575 Cumhuriyet altınını karşılığındaki parayı geri istemesi halinde Aslı, yaklaşık 247 bin TL fark ödeyecek.
Milli sporcunun, 2011 ve 2012’de aldığı ödüller sırasında Cumhuriyet altını 604-606 TL’ydi. Yani Aslı’nın cebine yaklaşık 1 milyon 560 bin TL girdi.

AĞAOĞLU DAİREYİ İSTEMİYOR

Aradan  geçen zamanda altın fiyatlarında ciddi bir artış oldu. Cumhuriyet altını 702 TL’ye çıktı. Yani Aslı’nın parayı geri ödeyebilmek için 1 milyon 805 TL’yi denkleştirmesi gerekiyor. Aslı’nın aldığı para ile ödeyeceği para arasındaki fark ise 247 bin TL’yi buluyor. Öte yandan Ağaoğlu Şirketler Grubu, Aslı’ya ödül olarak verdiği lüks daireyi geri istemeyeceğini açıkladı.

EN BÜYÜK SORUN ÖDÜL SİSTEMİ

Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu Genel Koordinatörü Prof. Dr. Rüştü Güner, dopingle mücadelede en önemli konunun, doğru ödül sistemi olduğunu söyledi. Aslı Çakır Alptekin’e, doping yaptığı gerekçesiyle 8 yıl men cezası verilmesiyle yeniden gündeme gelen konuyla ilgili Güner, “Dopingle mücadele için, başarıda süreklilik ödüllendirilmeli. Doping halinde gerekirse haciz yoluyla tüm ödüllerin geri alınması gerekir” dedi.

KAYNAK: HÜRRİYET
YORUMLAR 9
 • seko 3 yıl önce Şikayet Et
  Devlette çok fazla para veriyor, doping yapmamış olsaydı bile devletten aldığı para aşırı yüksek. Bir insanın bu parayı kazanabilmesi için 300 yıl ömrü olup sürekli çalışması lazım. Abd, rusya, çin gibi 100lerce sporcumuz dereceye girmiş olsa ülke batacak demek ki.
  Cevapla
 • hakan 3 yıl önce Şikayet Et
  yarıştan sonra doping kontrolü neden yapılmıyor. 2-3 sene sonra açığa çıkması saçmalık
  Cevapla
 • Ahmet 3 yıl önce Şikayet Et
  Doping yapan sahtekar dolandırıcıdır. Parayı uçurmuştur. Geri alamazsın. Aynı durum Süreyya dolandırıcısındada geçerli. Ondan para tahsil edildi mi? Bence bu kadar yüksek ödül olmamalı.
  Cevapla
 • kemal 3 yıl önce Şikayet Et
  millet açken yarı çıplak koşuyor diye birine o kadar para vermek doğru degil
  Cevapla
 • Comando 3 yıl önce Şikayet Et
  Al tabi ki, milletin hakkını rıskını bu sahtekarlara veriyorsunuz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle