Milli atlete 8 yıl menin ardından bir şok daha!

Spor Genel Müdürlüğü (SGM), doping yaptığı için 8 yıl men edilen milli atlet Aslı Çakır Alptekin'e verilen altınların iadesini isteyecek.

Milli atlete 8 yıl menin ardından bir şok daha!
Milli atlete 8 yıl menin ardından bir şok daha!
GİRİŞ 18.08.2015 16:01 GÜNCELLEME 18.08.2015 16:01
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

SGM'nin "Spor Hizmet ve Faaliyetlerinde Üstün Başarı Gösterenlerin Ödüllendirilmesi Hakkında Yönetmelik" kapsamında uluslararası organizasyonlarda elde ettiği madalyalar karşılığında ödül alan Aslı Çakır Alptekin, bunları iade etmek zorunda kalacak.
 
Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesinin (CAS) doping yaptığı gerekçesiyle Aslı Çakır Alptekin'e verdiği 8 yıl hak mahrumiyeti cezasının ardından sporcuya verilen ödüller, kararın Atletizm Federasyonuna ulaşmasının ardından istenecek.
 
Aslı Çakır Alptekin, 2011 Dünya Üniversiteler Yaz Spor Oyunları, 2012 Londra Olimpiyatları ve 2012 Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda altın, 2012 Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nda ise bronz madalya kazanmıştı.
 
Milli atlete bu başarıları nedeniyle SGM tarafından 2 bin 575 Cumhuriyet altını karşılığı para ödülü verilmişti. Prosedüre göre, sporcunun doping yaptığının kesinleşmesinin ardından, yasal olarak ödüllerin sporcudan alınması için dava açılacak.
 
Prosedürün işlemesi için CAS'ın, Aslı ile ilgili kesinleşen doping kararını Türkiye Atletizm Federasyonuna iletmesi gerekiyor. Federasyonun kararı Gençlik ve Spor Bakanlığına bildirmesinin ardından SGM, en geç bir ay içinde mahkemeye başvurarak, ödül karşılığı paranın iadesi için dava açabilecek.

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Az bile 3 yıl önce Şikayet Et
  Beter olsun. Yasal faiziyle birlikte tahsil edilmeli.
  Cevapla
 • serdar 3 yıl önce Şikayet Et
  heralde istenecek ne kadar verilmiş ödül varsa geri alınsın. hatta bir o kadarda ceza verilsin. yapacaksanız doğru yapın yoksa bizim gibi yapmayın.
  Cevapla
 • ahmet doğru 3 yıl önce Şikayet Et
  Şu atletizim federasyonu galiba hiç bir iş yapmadan orada oturacak hangi atletimiz bu şekilde şuçlandıysa daha atlet ten önce federasyon suçu kabul ediyor Süreyya Ayhan'ı da böyle harcayıp attılar demekki bir türk sporcu bu tür başarı elde ettiğinde hemen şuçlama hazır.Çünkü onları savunacak bi federasyonları yok.bizler boşa bekliyoruz hüseyin boltlar afrikadan çıkar ama türkiyeden asla.
  Cevapla
 • hmmmm 3 yıl önce Şikayet Et
  Türk Gücü....
  Cevapla