Federasyondan Nevin Yanıt'a bir şok daha!

IAAF, Nevin Yanıt'ın cezasının ağırlaştırılması için CAS'a başvurdu.

Federasyondan Nevin Yanıt'a bir şok daha!
Federasyondan Nevin Yanıt'a bir şok daha!
GİRİŞ 21.01.2014 13:02 GÜNCELLEME 21.01.2014 13:02
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Kadınlar 100 metre engellide Avrupa şampiyonu ve olimpiyat beşincisi milli atlet Nevin Yanıt'ın doping "çilesi" bitmek bilmiyor.

Uluslararası Atletizm Federasyonu (IAAF), doping ihlali nedeniyle 2 yıl pistlerden men edilen ve Türkiye Milli Olimiyat Komitesi'nin (TMOK) başvurusuyla Spor Genel Müdürlüğü (SGM) Tahkim Kurulu tarafından men süresi 2 yıl 6 aya çıkarılan milli atlet Nevin Yanıt ile ilgili cezanın ağırlaştırılması istemiyle Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) başvurdu.

Aynı zamanda milli atletin biyolojik pasaport değerlerinde az da olsa sapmalara rastlayan IAAF, Yanıt'tan bununla da ilgili savunma vermesini istedi. IAAF'ın, biyolojik pasaport ile ilgili bir ihlal olduğuna karar vermesi halinde, milli atleti ikinci kez doping ihlali yapmış olarak kabul etmeyeceği, bu konuyu da aynı süreç içinde değerlendirmeye alacağı öğrenildi.

Dünyada ilk olabilir

Uluslararası Atletizm Federasyonu'nun, milli atletin biyolojik pasaport değerlerini "hematolojik profil"in yanı sıra "steroid profil"e göre de değerlendirmeye alabileceği, gelen bilgiler arasında yer alıyor. Nevin Yanıt, WADA ve IAAF kurallarına göre bu yıldan itibaren biyolojik pasaporta dahil edilen ''steroid profil''den ceza alırsa, bu dünyada bir ilk olacak. Biyolojik pasaportta bugüne kadar sadece kan yapımıyla ilgili hücre ile proteinlerin miktarının artmasına yönelik incelemede bulunulan ve daha çok uzun mesafe ile dayanıklılık sporcularını ilgilendiren "hematolojik profil"e bakılabiliyordu.

Öte yandan IAAF'ın, Nevin Yanıt'a verilen cezayı yeterli bulmadığı için Türkiye Atletizm Federasyonu hakkında da CAS'a başvurduğu öğrenildi.

Nevin Yanıt, 8 Şubat 2013 tarihinde Düsseldorf'ta katıldığı P.S.D. Bank Yarışması'nda alınan örneklerinde yasaklı madde çıktığı gerekçesiyle 28 Ağustos 2013'te TAF Disiplin Kurulu tarafından iki yıl müsakabalardan men edilmişti.

Milli atletin cezası, 20 Aralık 2013'te SGM Tahkim Kurulu tarafından iki yıl 6 aya çıkarılmıştı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • ADNAN KAHVECİ 4 yıl önce Şikayet Et
    BİZ BİZE YETERİZ. biz bize yeteriz dost olarak ta düşman olarakta! çok merak ediyorum neden başarı sağlayamayan sporcularımızda doping çıkmıyor da hep avrupada şampiyon olanlarda çıkıyor doping denilen şey eşeği yyarış atı yapacak kadar kuvvetli birşey değil bana göre buraaki olay öne çıkan türk atletizmini dizginlemektir bunada ençok primi ne yazıkki türk atletizmin başındaki şahıslar tanıyor yazıklar olsun onlara
    Cevapla