Atletizm Federasyonu Olağanüstü Genel Kurulu

Atletizm Federasyonu Olağanüstü Genel Kurulu, 128 delegenin katılımıyla başladı.

Atletizm Federasyonu Olağanüstü Genel Kurulu
Atletizm Federasyonu Olağanüstü Genel Kurulu
GİRİŞ 28.09.2013 12:00 GÜNCELLEME 28.09.2013 12:00

Crowne Plaza Oteldeki Olağanüstü Genel Kurula, Spor Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Kocatepe, federasyon başkanı Hüseyin Yıldırım, federasyon eski başkanı Mehmet Terzinin yanı sıra camianın önde gelen isimleri katıldı.

Başkanlığını Fazlı Bayram Hadi'nin yaptığı divan kurulunda Dündar Ziya Gültekin, Coşkun Dere ve Faruk Çıgıroğlu yer aldı.

Mehmet Terzi nin istifasından sonra federasyon başkanlığına getirilen Hüseyin Yıldırım, son15 yıllık dönemde Türk atletizminin çağ atladığını belirterek, "Bunun için eski federasyon başkanlarımız Mehmet Yurdadön ve Mehmet Terziye teşekkür ediyorum" dedi.

Yıldırım, doping olaylarına da değinerek, "Son dönemde doping belasının pençesine düşen atletizmde, sporcusunu iyi eğitmeyen antrenör ve teknik kurulların da en az sporcular kadar sorumlu olduğunu düşünüyorum. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün 'muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kandadır' sözünü hatırlatarak, bundan sonra göreve gelecek arkadaşlarımızın bunu esas alması gerektiğini ifade etmek istiyorum" diye konuştu.

Yıldırımın ardından kürsüye çıkan Spor Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Kocatepe ise Mehmet Terzi'nin Türk atletizmi için çok şey yaptığını ancak yaşananların bedelini de kendisinin ödediğini dile getirdi.

"Liderlik bunu gerektiriyor" diyen Kocatepe, şunları söyledi:

"Terzi'yi bundan sonra ne Türk sporunun ne de atletizm camiasının dışında görebiliriz. Bu bir kulvar değişikliğidir. Türkiye, tüm dünya ile birlikte Türk atletizmini de saran doping problemiyle boğuşmak üzere mücadele aynı hızla, belki daha bir farklı heyecanla devam edecek. Yeni başlangıçlar her zaman daha heyecanlı oluyor. Doping problemini, atletizm ile birlikte tüm spor camiamız bir şekilde çözmeli ki Türkiye, hak ettiği spor ülkesi kimliğini gururla taşıyabilsin."

Federasyon başkanlığı için tek aday olan Fatih Çintımar da Türk atletizminin bugüne gelmesinde desteğini esirgemeyen herkese teşekkür etti.

"İşimizin çok zor olduğunu biliyorum. Fakat camiamızın desteği ve gayretiyle önümüze çıkacak her sorunun üstesinden geleceğimize inanıyorum" diye konuşan Çintımar, şöyle devam etti:

"Aktif spor yaşantımın ardından da bu camiadan kopmadım. Camiamızın yaşadığı sıkıntıları yakından takip ettim ve bugün içinizden biri olarak beni yetiştiren bu camiaya hizmet etmek için başkanlığa adayım."

Çintımar, seçilmesi halinde çok geniş kapsamlı bir çalıştay gerçekleştireceklerini belirterek, "Türk atletizmini hep birlikte büyük başarılara imza atacağız" dedi.

Konuşmaların ardından oylamaya geçildi.

AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ