Başörtüsü yüzünden diskalifiye edildi

Romanya'da düzenlenen Geleneksel Wushu Avrupa Şampiyonası'nda 13 yaşındaki Zeynep Akyüz başörtüsü nedeniyle oyunlardan diskalifiye edildi.

Başörtüsü yüzünden diskalifiye edildi
Başörtüsü yüzünden diskalifiye edildi
GİRİŞ 16.04.2013 17:30 GÜNCELLEME 16.04.2013 17:47
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Yaşanlarla ilgili konuşan Zeynep Akyüz : "Ben Dünya Şampiyonuyum. Onların Avrupa Şampiyonluğuna ihtiyacım yok" dedi.

Ayağının tozuyla geldiği Sakarya'da açıklama yapan Dünya Şampiyonu 13 yaşındaki Zeynep Akyüz, "Orada halıya çıkmış kendimi parçalayarak tao'mu yaptım ama bana puan vermediler. Benim zaten onların Avrupa şampiyonluğuna ihtiyacım yok. Ben zaten Dünya şampiyonuyum. Bir daha Avrupa şampiyonasına katılmayacağım. Çalışmalarıma Çin'de devam edeceğim. Herkese Wushu'yu tavsiye ediyorum. Bir de Ruslar gerçekten çok kötü insanlar. Bizi hiç sevmiyorlar. Müslümanları hiç sevmiyorlar. Başkalarının inançlarına karşı çıkıyorlar. Çok kötü insanlar" diye konuştu.

Aldığı puanlarla Avrupa ikincisi olan ancak madalya beklerken ikinciliği elinden alınıp beşinci yapılan Dursun Ali Çapoğlu ise Romanya'da yaşadıklarını şöyle anlattı: "Tam sıra bana geldi çıktım. Tao'mu baştan aşağıya güzel bir şekilde yaptım. Çıktım puanımı aldım. Madalya töreninde sıra bana geldiğinde madalyamı vermediler. Hakkımı yediler. Normalde ikinci olmam gerekirken ikinciliğimi alıp başkasına verdiler ve beni beşinci yaptılar."

Zeynep'in annesi ve hocası olan Fatma Akyüz ise, "Zeynep geçen yıl kapandı. Biz örtümüzü inancımız gereği takıyoruz. Bize madalya versinler veya vermesinler. Bizim için çok büyük bir önemi yok. Orada Avrupa Şampiyonluğunu kazanmışız veya kazanmamışız. Zeynep zaten kendini Dünya'da ispatlamış çok kaliteli bir sporcu. Bunlar Zeynep'in kalitesinde sporcu yetiştiremedikleri için Zeynep'ten iyi sporcuları olmadığı için Zeynep'in örtüsünü bahane ederek, onu orada alt etmeye çalıştılar. Bu bir bahaneydi, İslam'a yapılan bir hakaretti. Ben onu şahsi olarak taşımıyorum. Ben onu İslam'ın emrettiği ve inancım gereği yapmış olduğum bir eylemdir. Başörtüsünü bahane edip de karşımıza çıkmaları benim çocuğumu engellemeleri bende ilk etapta kızgınlığın yanı sıra daha çok bir mücadele azmi getirdi. Neden? Çünkü benim nazarımda onların getireceği hiçbir altın madalya veya derece kızımın örtüsünün teli etmez. Zerre kadar benim nazarımda değeri yoktur. Madalyalarını da istemiyorum. Bana dediler ki takıma madalya vereceklermiş Zeynep'e kesinlikle istemiyorum dedim. Benim kızımın örtüsü bize yeter. Çok şükür biz örtümüzü inancımız gereği takıyoruz. Kimileri gibi moda olsun diye tarz olsun diye veya birileri desin diye takmıyoruz. Biz o örtümüzü takıyoruz mücadelemizi yapıyoruz. Sonuna kadar da mücadelemizi vermeye devam edeceğiz" dedi. Çin'de yaşadıklarını kaydeden Fatma Akyüz, "Zaten Çin'de yaşıyoruz. Bu çocuklar Çin'de eğitim alıyorlar. Çinlilerle yarışıyorlar, dünyayla yarışıyorlar dünyanın hiçbir yerinde veya Çin'deki yarışmalarda böyle bir şeyle böyle bir tutumla karşılaşmadık.

Bu çocuklar defalarca Çin Şampiyonu oldular. Dünya şampiyonu oldular. Bunların hepsinin seviyeleri çok yüksek. Elif Akyüz, Zeynep Akyüz Necmettin Erbakan Akyüz bunların üçü de Dünya şampiyonu çocuklar. Biz Elif ve Necmettin Erbakan'ı orada Avrupa Şampiyonasına sokmadık. Çünkü Ruslar biliyorduk geçen yıldan bu çocukları müsabakalara girdikleri halde egale etmişlerdi. Bir daha o çocukları orada ezdirmenin veya şevklerini kırmanın bir anlamı yoktu ama Zeynep onların seviye olarak çok çok üstündeydi. Zeynep orada 9,50 puan ortalaması ile yarıştı. Oradaki yarışmanın en yüksek puanıydı" şeklinde konuştu.
Israrla yazılı belge istemelerine rağmen kendilerine bir belge verilmediğini anlatan Fatma Akyüz, "3-4 gün boyunca yazılı belge istememize rağmen bize belge vermediler. Ama orada yapılmış çekimler var. Kamera kayıtları var. Onlar da bizim İsrail Milli Marşı okunurken ayağa kalkmamamızı çekmişler bizi onla tehdit ettiler basına verip yayınlamak için. Çok ta önemli değil. Ben İsrail'İn Marşında ayağa kalkmak zorunda değilim. O konuda çok rahatım" dedi.

Konuyla ilgili olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine gideceklerini anlatan Akyüz, Romanya Büyükelçisinin konuyla ilgili olarak Ruslarla görüşme talebinin de geri çevrildiğini anlatarak, konunun Dışişleri Bakanlığına da iletildiğini söyledi.Ayrıca Rus hakemlerin kötü muamelelerine maruz kaldıklarını belirterek, bunların sorumlusu olanlar hakkında suç duyurusunda bulanacaklarını söyledi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 18
 • yakup mdn 5 yıl önce Şikayet Et
  kaan kartal. olduğu gibi katılıyorum. Allah razı olsun
  Cevapla
 • Kaan Kartal 5 yıl önce Şikayet Et
  Düşülen hale bak. Başörtüsü dininin gereği olduğunu söyleyen anne ve hoca, başörtüsü sadece başa takılan bir bez parçası mıdır? Haber sayfasındaki fotograf bile islami olmayan bir bayana yakısmayan bir durus şeklidir. Bu kızlar Dünyü Şampiyonu olunca nolucak ben çok güzel kız mı yetiştirdim diyeceksin. Allah'tan korkun ve yaptığınız işten vazgeçin. Kızlarınız spor yapsın japonların tüm sporlarını da öğrensin ancak madem hocası sensin kendin öğret bilisn yeter dünya şampiyonu olmasın hatta evinden çıkmasın herkes onu edebiyle ahlakıyla tanısın. Müslüman kadın-kız profili bu olmamalı. Müslüman kız ağır başlı vakurlu olur, utangaç olur bırak sahnede artistik hareketler yapmayı yolda yürürken bile ayakları dolaşır. Önderimiz ne diyor: Haya güzeldir bayanda daha da güzeldir. Allah hepimizi affetsin. Bize merhamet etsin Bize acısın. Çünkü biz haddi aşanlardan olduk
  Cevapla
 • NEZİR YALÇIN 5 yıl önce Şikayet Et
  tebrik. müslüman küçücükte olsa büsbüyük davranmalı,akıllı olmalı.cesur olmalı.seni eleştiren kıytırıktan kendini adam zanneden bayağı insanlar kehdileri olsalar acaba neyi feda ederler,genellikle feda edilen islam olduğu için;şu anda suriyede ve diğer ülkelerde müslümanların hali ordtada..
  Cevapla
 • burak kaan 5 yıl önce Şikayet Et
  eğri oturup doğru konuşalım, bu işin cılkı çıktı artık. wushu şampiyonasına katılan kız başıörtülü diye elendi, tekvando'ya katılana jest yapıldı, vs. vs. sanki büyük bir olay ve iman meselesi.. tesettürlü kızın ne işi var diye soranda olmaması daha garip.. diskodan tesettürlü kız kovulsa bunuda din meselesi yapan olacakta, yaw müslüman bu haldemi olacaktı, biz bumu olacaktık tesettür bumudur diyen yok..
  Cevapla
 • hayatı61tarafa 5 yıl önce Şikayet Et
  şişirme işler bunlar..... ne kadar hemşerim olsada burda tezatlık var hem israilin bayrağına saygı göstermeyip kalkmıyacaksın hemde saygı bekleyeceksin ikincisi 13 yaşında bir kızın bu denli güzel cümleleri kurması imkansız siyasetçiler yanında halt etmiş üçüncüsü başörtüsüyle oraya gidilmeyeceğini bilip belirli giyim standardı olduğunu bilip neden ısrar edilip işi şova döndürdünüz bırakın böyle şeyleri hiç samimi değil sulandırmaktan başka bişey değil çünkü....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle