Vodafone Park G.Saray'ın olabilirdi! İşte belgeler

Gazeteci, yazar ve tarihçi Murat Bardakçı, Beşiktaş'a ev sahipliği yapan Dolmabahçe arazisinin Galatasaray'a verilmek istendiğini yazdı.

Vodafone Park G.Saray'ın olabilirdi! İşte belgeler
Vodafone Park G.Saray'ın olabilirdi! İşte belgeler
GİRİŞ 15.04.2018 14:38 GÜNCELLEME 15.04.2018 14:55
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Habertürk Gazetesi'nden tarihçi Murat Bardakçı, Beşiktaş'ın şu anki stadının yer aldığı arazinin 1923'te Galatasaray'a verilmek istendiğini belgeleri ile yayınladı.

Bardakçı yazısında, "İsmi önce “İnönü” olan, sonra “Mithatpaşa” yapılan, derken yine “İnönü”ye çevrilen, şimdinin “Vodafone Arena”sı yahut “Park”ı olan ama halkın dilinde “Dolmabahçe” diye kalan stadyumun geçmişi hakkında yeni bulduğum bir belge: İstanbul’da Fransız Dışişleri Bakanlığı’nın gözetiminde faaliyet gösteren bir Fransız kuruluşu, stadın bulunduğu araziyi 1923’te Galatasaray’a verdirmek istemiş!" diyor.

 

 

TALEP KABUL EDİLMEMİŞ ANCAK NEDENİ BELLİ DEĞİL

Talebin neden reddedildiğine dair bir bilgi bulamadığını yazan Bardakçı, "Arşivde, André Lacroix’nın mektubu ile aynı dosyada bulunan bir diğer belge, Adnan Bey’in bu talebi yerine getirebilmek maksadıyla üç gün sonra, 9 Ocak 1923’te eski Maliye Nazırı Tevfik Bey’e bir mektup gönderip Lacroix’nın isteğinden bahsettiğini gösteriyor ama daha sonra ne olduğu, Galatasaray için yapılan bu talebin niçin hayata geçirilmediği konusunda herhangi bir kayda henüz rastlamadım.

Fransızlar’ın isteği kabul edilip Dolmabahçe’deki arazi Galatasaray’a verilmiş olsa idi stadyumların sahipliği konusunda ne varsa herşey şimdi nasıl tersyüz olurdu, bir tahmin edin..." diyor.

(Habertürk)

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • misafir 11 ay önce Şikayet Et
    galatasaray bir fransız kulubudur.
    Cevapla